Przychodzą do nas często zapytania z prośbą o przetłumaczenie jakiegoś przypadkowego tekstu chińskiego, który ktoś znajdzie a to na obrazie, a to na spodzie filiżanki, a to na ścianie. Jeżeli napis jest po japońsku lub koreańsku, to przykro nam, odsyłamy z kwitkiem. Jeżeli napis jest faktycznie po chińsku, to w miarę możliwości pomagamy. Zapytań takich jest jednak ostatnio sporo, więc poniżej instrukcja, która mam nadzieję pomoże niektórym pytającym w samodzielnym znalezieniu tłumaczenia.

W przypadku niepowodzenia piszcie!

Zachęcamy też do zadawania pytań w stosownym dziale na SinoForum!

PROBLEM

Użytkownik pyta, jak przetłumaczyć chiński napis z głównego obrazka tego posta.

INSTRUKCJA

  1. Na głównej stronie Bohan, tuż obok pola do wpisywania szukanego wyrazu znajduje się mały obrazek ręki z długopisem – kliknij.


  2. Rozwinie się błękitny panel, na którym można pisać.

  3. Przy pomocy myszki, przerysuj pierwszy znak z napisu.
    (Kolejność i ilość kresek w wyrazie ma niestety znaczenie, jest to pewne utrudnienie dla laika, ale zachęcamy do próbowania sił!)


  4. Pod błękitnym panelem pojawiać się zacznie lista znaków przypominających ten, którego szukamy.


  5. Gdy znajdzie się na tej liście znak, którego szukamy, klikamy w niego.

  6. System automatycznie wstawi go w pole wyszukiwania i wtedy możemy kliknąć w przycisk wyszukiwania.

Uwaga: w języku chińskim na jedno słowo najczęściej składają się 1-2 znaków, czasami 3 lub nieco więcej. Wyszukiwarka Słownika Bohan poda najpierw tłumaczenie pierwszego wpisanego znaku, a później pojawią się kolejne słowa rozpoczynające się od wpisanego znaku. Aby doprecyzować tłumaczenie, można wpisać w pole wyszukiwania kolejne znaki.

ROZWIĄZANIE

Niestety w tym konkretnym przypadku nie jesteśmy w stanie pomóc. Znaki wydają się być zupełnie przypadkowe i nie znaleźliśmy w nich żadnego sensu.

台 (tái) – platforma, scena, taras

牛 (niú) – krowa, byk

平 (píng) – poziomy, równy, płaski