Wstrzymał słońce, ruszył ziemię... - i pomniki wielkich ludzi

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #2417 przez WangBin
... chińskie go wydało plemię. Jakieś 15 wieków przed naszym rodakiem Mikołajem żył niejaki 落下闳. Luoxia Hong lub Luo Xiahong. Znany jako twórca kalendarza 太初曆 i budowniczy sfery armilarnej czyli prosto mówiąc astrolabium 3D. O 7 wieków wcześniej niż arabskie astrolabium 2D. Musiał on rozumieć, że Ziemia się porusza względem wszechświata, a dokładność roku jego kalendarza (365,25) jest wprost niezwykła, zważywszy że atomowego zegara nie posiadał. Kilka lat temu jego imieniem nazwano jakąś tam asteroidę ale jak się lepiej przyjrzeć jego i jego kumpli dokonaniom to tylko chylić czoła Panowie i Panie... Jego pomnik znajduje się w niewielkim jak na chińskie warunki syczuańskim mieście Langzhong 阆中 a modele jego sfery armilarnej znajdują się wielu miejscach Chin. Największy chyba przed nowym muzeum techniki w Szanghaju na Pudongu.

We włoskim Amalfi znajduje się pomnik Flavio Gioi żyjącego w XIV wieku (sic!) a który to jest przez mieszkańców Italii uważany za twórcę kompasu. Napis na pomniku głosi "Inventore della bussola". Śmiech na sali!

Może szanowni forumowicze znają pomniki wielkich chińczyków którzy przyczynili się do rozwoju nauki i techniki a o których świat zachodu nie chciał i dalej nie chce słyszeć. Dobrze byłoby o nich wiedzieć i pamiętać o nich z szacunku dla ich dokonań.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.140 s.
Zasilane przez Forum Kunena