Słowo się rzekło

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #4131 przez achinger
Słowo się rzekło was created by achinger
Takie rzeczy to się powinno robić na początku, gdy 'zapisywało się do' SinoForum. Popełniłem grzech zaniechania, kajam się...

Z racji zaszczytnej funkcji, którą przyszło mi pełnić na tymże forum czuję się w obowiązku do powiedzenia kilku słów o sobie.

Przygodę z Chinami zaczynałem w liceum, gdzie przez przypadek zjawił się pozytywnie zakręcony człowiek, który twierdził, że nauczy nas tradycyjnego chińskiego kung fu ( www.jowga.pl ). Dalej już było tylko gorzej... żartowałem. Później przyszedł niezapomniany okres krakowskich studiów (gdzie jak wiemy sinologii nie ma), więc z braku laku Studia Dalekowschodnie. Porzuciłem krakowski grajdołek na rzecz wielkomiejskiego pekińskiego życia. Dwa lata mieszkałem w Państwie Środka i to chyba dopiero tam, a nie w Krakowie nauczyłem się języka (żeby mi tu teraz nikt nie wyrzucał... ciągle się uczę, a im głębiej w las, tym ciemniej).

Wiemy jak to jest, jak się szuka pracy. Magister jest? Nie. To czego Pan tu szuka? Więc wymyśliłem sobie MA in Chinese Studies w Leeds (trwają rok, a nie jak w Polsce 2 lata lub w Chinach min. 2,5). I teraz właśnie jestem na ukończeniu tychże studiów.

W między czasie angażowałem się w szereg różnych projektów, z których część przysypał już kurz, a niektóre mają się świetnie. Dorywczo zajmuję się tłumaczeniami, webmasterowaniem, a w czasie wolnym lubię wyskoczyć na ścianę wspinaczkową.

Czasami podpisuję się K, a to dlatego, że mam na imię Krzysiek ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #4133 przez Niltinco
Replied by Niltinco on topic Słowo się rzekło
Czyli kolega z tego samego wydziału bo ja z krakowskiej japonistyki ;). Na UJ ciężko się nauczyć chińskiego bo co roku są problemy ze sprowadzeniem lektora. Dzięki temu zamiast uczyć się chińskiego przez rok miałam lektorat jedynie niecałe 4 miesiące :/.

jugyouchuu.blogspot.com/   - lekcje japońskiego oczami lektora

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #4134 przez achinger
Replied by achinger on topic Słowo się rzekło
Takie są realia. Ale słyszałem, że odkąd opuściłem Kraków, wiele się zmieniło. Katedra Studiów Blisko- i Dalekowschodnich stała się Instytutem podzielonym na Katedry i Zakłady. Jest coraz więcej studentów i stała rozwijająca się kadra. Co do lektoratów to zawsze tam był duży problem i dopóki nie zatrudnią na stałe osoby z odpowiednim wykształceniem (np. 对外汉语教育) i to samo dotyczy japońskiego, arabskiego, hindi, hebrajskiego czy koreańskiego, to ciągle będą jakieś jaja. Rokroczne sprowadzanie lektorów na kontrakty do czegoś, co aspiruje do miana Instytutu mija się z celem. Brak ciągłości w nauczaniu, różne niespodziewane przerwy w zajęciach itd. Choć musze też przyznać, że jak ja tam studiowałem to z chińskim było najlepiej, zaś najgorzej mieli arabiści i hindi ;-)

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #4137 przez Niltinco
Jest kilka Japonek zatrudnionych na stałe + Japończycy przysyłani z fundacji japońskiej na okres 3 lat, więc tu aż tak źle nie jest, ale o sinologa lub Chińczyka na etat mogliby się postarać. Mnie akurat uczyła Tajwanka znająca świetnie polski + dość wymagająca i mająca pojęcia jak uczyć, więc z zajęć byłam bardzo zadowolona tylko szkoda, że własnie tak krótko były. W tym samym czasie uczyła też Chinka z ChRLu mówiąca po angielsku, ale zajęcia z nią wyglądały tak że, przychodziła, odpalała jakieś piosenki i kazała studentom się tego uczyć. Dlatego wole moje niepełne 4 miesiące z Tajwanka niż rok z tamtą Chinką ^^.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #4138 przez achinger
Replied by achinger on topic Słowo się rzekło
Odpowiedzialność indywidualna każdej z lektorek; mam nadzieję, że nie sugerowałaś nic w kontekście sporu Chiny-Tajwan :P

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #4139 przez Niltinco
Hehe nic z tych rzeczy ^^. Po prostu tak się złożyło. Teraz akurat jedyną lektorką jest Polka. A co do chińskiego to chciałabym kontynuować naukę, ale ze znakami używanymi na Tajwanie bo jakoś bardziej mi wizualnie pasują i łatwiej mi się je zapamiętuje.

Czas generowania strony: 0.223 s.
Zasilane przez Forum Kunena