rekrutacja

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #4291 przez ximinez
Replied by ximinez on topic rekrutacja

1.Czy idąc na sinologię na UAM muszę, bądź wypada znać chociaż podstawy chińskiego? Czy języka naucze się podczas studiów?

Nie wiem dokładnie, jak to wygląda w Poznaniu, ale jestem niemal pewien, że znajomość chińskiego nie jest wymagana. Tak przynajmniej jest na UW.

2. Czy w czasie studiów są możliwości wyjazdu do chin w ramach wymiany etc.? i jakie są koszty takich przedsięwzięć?

Jest wiele możliwości wyjazdu do Chin podczas studiów i większość studentów się na nie decyduje, w tej czy innej formie. Do samego ChRLu można pojechać na stypendium CSC (China Scholarship Council, stypa rządowa), Instytutu Konfucjusza (słyszałem, że lepsze warunki finansowe, niż na rządowym) albo w ramach umowy bilateralnej. Co do kosztu, to zależy to od kilku czynników - jakie stypendium, jak długie i gdzie. Stypendium rządowe ma ten plus, że opłacone jest czesne, więc te parę groszy (za moich czasów 260USD miesięcznie), które dają "kieszonkowego" można przeznaczyć w całości na utrzymanie. Niestety, w większości dużych miast będziesz musiał dołożyć, bo "kieszonkowe" starczy Ci może na mieszkanie. Do tego dochodzą koszty biletu w obie strony, których stypendium nie pokrywa. Nie wiem jak ma się sprawa ze stypendiami Instytutu Konfucjusza, bo to świeże zjawisko.

Gdybyś wybrał Tajwan zamiast mainlandu, to do dyspozycji masz Huayu Language Enrichment Scholarship. W jego ramach dostajesz miesięcznie 25000 TWD, ale musisz z tego opłacić wszystko, łącznie z czesnym. Podobno pieniędzy jest "na styk", przy założeniu, że nie imprezuje się zbyt dużo i nie wydaje lekką ręką.

3. Jakie są perspektywy pracy po sinologii?

Różne, zależy co chcesz robić. Sam fakt ukończenia sinologii nie zagwarantuje Ci pracy, a przynajmniej nie zagwarantuje kokosów. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że praca tłumacza łatwym kawałkiem chleba nie jest, ale przy odpowiednim podejściu może dawać wiele satysfakcji. Od tłumacza wymaga się wiele, przede wszystkim umiejętności szybkiego przyswajania sobie wiedzy i słownictwa z różnych dziedzin czy pracy w stresie. Z drugiej strony - jako freelancer jesteś panem swojego czasu, nie musisz nikogo prosić o urlop, albo brać chorobowego tylko po to, żeby iść do banku/na pocztę/do dentysty przed 17.

Możesz też szukać pracy na etacie. Sinolodzy (nawet bez drugich kierunków) pracują jako nadworni tłumacze/asystenci, przedstawiciele handlowi, pracownicy biurowi, piloci wycieczek itp. Sinologia daje Ci możliwość zdobycia pewnych umiejętności. Czy je posiądziesz, jak je rozwiniesz i co z nimi po studiach zrobisz zależy wyłącznie od Ciebie.

4. Z jakimi innymi kierunkami łączyć sinologię i co powiecie na stosunki międzynarodowe?

Nie ma na to prostej odpowiedz, bo nikt nie będzie Ci w stanie powiedzieć, że coś na pewno da Ci dobrą pracę po studiach, a coś innego nie, szczególnie za te kilka lat, kiedy będziesz już z dyplomem (lub dwoma) w ręku pukał do drzwi pracodawców. Moja rada - studiuj to, co sprawia Ci przyjemność i ciekawi. Sam wolę zarabiać mniej, a robić to, co lubię, niż "kosić pieniądz, mieć Jaguara", ale odmierzać tylko minuty do końca każdego kolejnego dnia w znienawidzonej robocie.

Tym niemniej, popularnymi drugimi (lub pierwszymi) kierunkami wśród części studentów sinologii są: stosunki międzynarodowe, ekonomia i prawo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #4292 przez Shenlanna
Replied by Shenlanna on topic rekrutacja
Skoro wywiązała się dyskusja, zapytam, jak to jest z magisterskimi na UW? Od jakiego poziomu języka się zaczynają? Jest gdzieś program? Chciałabym kontynuować swoją naukę chińskiego i nie tylko chińskiego po powrocie z Tajpej i z tego, co się orientuję, odpowiadałby mi właśnie ten poziom, nie nauka od początku, myślę, że możliwe byłoby nadrobienie ew. zaległości z licencjatu...

• Autor
  • Gość
  • Gość
8 lata 6 miesiąc temu #4293 przez
Replied by on topic rekrutacja
ximinez - dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, naprawdę wiele mi wyjaśniłeś. Aktualnie jestem w liceum na profilu humanistycznym, interesuję się polityką, historią, filologią polską. Niestety, moje hobby, bo inaczej tego nazwać się w obecnych czasach nieda, nie gwarantują mi zarobku. Kierunki studiów które najbardziej by mnie interesowały są tzw. "masówkami", w dodatku niema zapotrzebowania na ludzi z takim wykształceniem. Dlatego pomyślałem o Sinologii - od zawsze mam pociąg do orientu, wiec dlaczego by nie?. Niestety, najgorsze jest to że nie mam jak przekonać się, czy to naprawdę mi się podoba, czy tylko tak mi sie wydaję. Zastanawiam się tylko, czy są jakieś książki, polskie, do nauki chińskiego, godne polecenia? Niema co ukrywać, wybór tego co chce robić po maturze to bardzo ważny dylemat i muszę wszystko rozważyć.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #4294 przez achinger
Replied by achinger on topic rekrutacja
Ukazało się już kilka podręczników do nauki chińskiego po polsku. Jednak pewnie większość forumowiczów się ze mną zgodzi, że na wyższych poziomach trzeba znać jako tako angielski, aby móc na przykład korzystać z o wiele lepiej opracowanych materiałów do nauki chińskiego w tymże języku.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #4295 przez Shenlanna
Replied by Shenlanna on topic rekrutacja
Na wyższych poziomach i owszem, na początek "Mówimy po chińsku" Lin Kai-Yu i Katarzyny Pawlak jest bardzo dobrym wyborem. Napisany porządnie, można spróbować przekonać się, czy Ci chiński odpowiad, czy nie.

• Autor
  • Gość
  • Gość
8 lata 6 miesiąc temu #4296 przez
Replied by on topic rekrutacja
"Mówimy po chińsku" Lin Kai-Yu i Katarzyny Pawlak - sprawdzę tą pozycję. Dziękuje za pomoc

Czas generowania strony: 0.218 s.
Zasilane przez Forum Kunena