Nauka języka w Pekinie

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #3466 przez xiaobai
Replied by xiaobai on topic Nauka języka w Pekinie
Na własnych nogach to ja stoję...nie w tym problem. Problem jest chyba instytucjonalno-polityczny. Działka, którą się zajmuje jest drażliwa, nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za (potencjalnie) nieobliczalnego laowaja. A tacy mentorzy - dopóki nie ma na coś takiego zapotrzebowania, ram instytucjonalnych, ale i finansowych (mówię konkretnie o tej uczelni, jak jest na innych - nie wiem) jaki mogą mieć interes w takiej - potencjalnie problemowej - działalności? Ja ich rozumiem - i tak mają dość własnych problemów
Ostatnia9 lata 4 miesiąc temu edycja: od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3467 przez YLK
Replied by YLK on topic Nauka języka w Pekinie
Gubisz mnie troche. Chodzi Tobie o poprawienie umiejetnosci wyslawiania sie w swojej dzialce, czy w ogole, mowienie w sposob charakterystyczny dla wyksztalconej inteligencji bogatym jezykiem, a nie prostym blubrem laowaja po rocznym kursie?

Jaki jest Twoj cel - bo sadzac z tematu watku chodzilo o nauke jezyka w Pekinie, i w miedzyczasie narzekalas na pogarszajacy sie zasob znakow i malo mozliwosci rozwoju "mowienia akademickiego", wiec mam wrazenie, ze poprzez kurs jezyka chcesz zrobic postep w tych dziedzinach. Stad moje sugestie - studia kierunkowe, ewent. nauka znakow we wlasnym zakresie i znalezienie przyjacielskiego kregu osob, z ktorymi bedziesz mogla konwersowac na akademickim poziomie.

Ja nie mam juz wiecej rad, moze inni beda bardziej pomocni.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3468 przez xiaobai
Chodzi o język, stąd przecież w ogóle pytanie o szkołę. A skoro poddałeś pomysł chodzenia na normalne studia, posiadania chińskiego mentora etc. jako sposób na naukę języka, to napisałam, jakie napotkałam związane z tym przeszkody, które sprawiły, że taki sposób średnio mi wyszedł. Dzięki!

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3469 przez Yao laoshi
Replied by Yao laoshi on topic Nauka języka w Pekinie
Xiaobai, zgadzam się z YLK, że na Twoim poziomie chińskiego nie ma sensu. Oczywiście, że każdy z nas może się jeszcze bardzo wiele nauczyć (słów, znaków, wyrażeń itd.), ale żadna chińska uczelnia nie oferuje kursu językowego na takim poziomie, jakiego poszukujesz... Ja byłem sześć lat temu na Uniwersytecie Ludowym - kurs całkiem przyzwoity, wiele własnych skryptów (o niebo lepszych niż wydawnictwa Pekińskiego Uniwersytetu Języka), ale co z tego? W drugim semestrze byłem w grupie "zaawansowana I", czyli wyżej się nie dało, ale nie powiem, żeby było to szczególne wyzwanie... W dodatku, w grupie zaawansowanej będziesz miała prawie samych Japończyków i Koreańczyków, którzy na testach kwalifikacyjnych (pisemnych oczywiście) zdobywają bardzo dużo punktów, bo potrafią czytać znaki. Niestety, wielu z nich albo nie potrafi mówić po chińsku (Japończycy), albo nie chce (Koreańczycy). W rezultacie na zajęciach z konwersacji można sobie podyskutować ze ścianą lub tablicą.

Jedyne rozwiązanie, jeśli chcesz pogłębiać znajomość języka w ramach jakiegoś sformalizowanego programu, to chyba zapisanie się na studia sinologiczne I stopnia, gdzie będzie literatura i język klasyczny - to pomoże Ci rozwinąć kompetencje w dziedzinie języka pisanego. W przypadku języka mówionego, chińscy znajomi i ewentualnie dobry prywantny nauczyciel (to akurat aż tak dużo nie kosztuje).

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3475 przez jin tongxue
Replied by jin tongxue on topic Nauka języka w Pekinie

Chodzi o język, stąd przecież w ogóle pytanie o szkołę. A skoro poddałeś pomysł chodzenia na normalne studia, posiadania chińskiego mentora etc. jako sposób na naukę języka, to napisałam, jakie napotkałam związane z tym przeszkody, które sprawiły, że taki sposób średnio mi wyszedł. Dzięki!

Rzeczywiście, IMHO Gaoji na Yuyanie jest mniej przemyślany niż Zhongji tamże.
Moim zdaniem poziom nauczania w MTC NTNU w Taipei jest znacznie wyższy od gaoji na Yuyanie. No i kadra bardziej otwarta. Chodzenie na zajęcia czy nawet zdawanie jaKichś zaliczeń z Chińczykami załatwiało się na gębę, tylko na podstawie statusu sudenta MTC (mandarin Training Center).
No, ale dalu to dalu...
Zresztą, środowisko akademickie chyba w ogóle jest przewrażliwione na punkcie własnego "mianzi", a laowajsko-chińskie tym bardziej. A to paradoksalnie nie sprzyja uczeniu się.

A co do poziomu jezyka, to ja bym skorzystał jeszcze raz nawet i z Zhongji, gdyby się trafiła okazja. Wychodzę z założenia, że szklankę da się napełnić tylko o tyle, o ile jest pusta.

Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie byłaby chyba jakaś prywatna inicjatywa , np. zbierasz parę laowajów i zatrudniacie jakiegoś chińskiego laoshi, coby was uczył np. "xiezuo" albo "yingyong wen".
Ewentualnie mógłby po prostu przysłuchiwać się waszym dyskusjom i poprawiać błedy językowe.

得魚忘筌,得意忘言。

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3482 przez xiaobai
Dziekuje jeszcze raz za podpowiedzi. Szukam nauczyciela prywatnego, od ktorego bede mogla wprost zazadac konkretnych rzeczy. Bo np. jak ostatnio poprosilam profesora, ktoremu udzielam lekcji konwersacji z angielskiego o konwersacje z chinskiego w zamian, ten stwierdzil, ze to bardzo dobrze, w takim razie podczas tej czesci spotkania bedzie robil mi mini wyklady o kulturze chinskiej po czym bez pytania i nie czekajac na reakcje przelaczyl sie na tryb wykladowy.  Trudno mi sobie wyobrazic cos drastyczniej odleglego od tego, o co mi chodzilo. 

A co do Taipei - obawiam sie, ze Guoyu zhongxin na Shidzie jest faktycznie placowka bezkonkurencyjna. 

Czas generowania strony: 0.308 s.
Zasilane przez Forum Kunena