Czy warto?

• Autor
  • Gość
  • Gość
9 lata 4 miesiąc temu #3724 przez
Czy warto? was created by
Witam, w przyszłym roku zdaję maturę (póki co planuje rozszerzony polski, angielski i geografię). Przeczytałam praktycznie wszystkie wątki dotyczące rekrutacji, studiów itd. i wynika z tego, że maturę muszę zdać na BARDZO wysokim poziomie, a więc powinnam poświęcić 3. klasę na naukę.
I po prostu zastanawiam się czy warto. Na ten kierunek chcę iść nie tylko dlatego, że kocham język chiński (uczę się ponad rok), ale też dlatego, że liczę na wysokie zarobki :) Myślałam też o rozpoczęciu drugiego kierunku(ale przy sinologii to chyba trudne?).

1. warto poświęcić swój czas i czy mam szansę nauczyć się do matury będąc aktualnie na średnim poziomie?
2. i czy na studiach faktycznie jest tak ciężko, że tu także trzeba poświęcić swoje życie towarzyskie?
3.czy tłumacz dobrze zarabia?
4.jeśli nie tłumacz to jaki inny zawód po sinologii?

Proszę mi coś doradzić.. Dodatkowo przepraszam za jakość mojej wypowiedzi, ale rzadko pisuję na forach. Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3725 przez lincongming
Replied by lincongming on topic Czy warto?
w prawdzie nie studiuje sinologii, ale od 3 lat ucze sie z powodzeniem chinskiego i pracuje jako tlumacz. z checia wyczerpujaco odpowiem na twoje pytania:)

gg:2139875

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #3726 przez Sebastian
Replied by Sebastian on topic Czy warto?
Na pytanie czy warto odpowiedzieć trudno. To w znacznej mierze zależy od tego, czego oczekujesz od życia. Myślę, że jeszcze przed podjęciem tej decyzji dobrze by Ci zrobiła choćby krótka wycieczka do Chin. Oczywiście jeśli masz taką możliwość. Kiedy ja zaczynałem się uczyć tego języka, było to bardzo trudne. Uczyliśmy się języka kraju, który istniał w naszych wyobrażeniach, ale o którym nie mieliśmy tak naprawdę pojęcia, jak w rzeczywistości wygląda! Potem wyjeżdżaliśmy na stypendium i wielu doznawało poważnego szoku, nie mogąc się odnaleźć w odmiennej kulturze. Zdarzały się poważne rozstroje nerwowe i ucieczki do Polski po kilku miesiącach. Dlatego uważam, że dobrze jest wiedzieć, w co się pakujesz - ponieważ Twoja nauka samego języka w oderwaniu od tego żywiołu, jakim są Chiny będzie jak rzeka odcięta od źródeł - płytka, sztuczna, abstrakcyjna i krótkotrwała.

Samo posiadanie jakiejś rzadkiej umiejętności - jak chiński w tym przypadku - nie jest, niestety, gwarancją wysokich zarobków. Ważniejsze od tego, co sprzedajesz okazuje się, jak to opakujesz i jak umiejętnie zachwalasz swój towar. Konkurencja rośnie i rynek dla osób pracujących z językiem chińskim robi się w naszym kraju coraz ciaśniejszy. 

Nie czuję się na siłach odpowiadać na pytania dotyczące matury, bo od mojej minęło już kilkanaście lat.
Nie wydaje mi się natomiast wielkim problemem studiowanie sinologii równolegle z innym kierunkiem. Wiele osób tak robi i jakoś sobie radzą. To czy studia są ciężkie i co już uznasz za "poświęcenie życia towarzyskiego", a czego jeszcze nie - to sprawa indywidualna. Ja nigdy tego tak nie traktowałem, ale faktem jest, że wiele osób rezygnuje (rezygnowało) po pierwszym semestrze.

Tłumacz zarabia relatywnie dobrze, a przyjmując, że lubi to, co robi - to naprawdę fajne zajęcie. Niestety,  rynek bardzo się popsuł i ceny tłumaczeń w ostatnich latach spadły chyba o ponad 50%. Pojawia się jednak coraz więcej innych możliwości zatrudnienia: w różnego rodzaju firmach konsultingowych, handlowych, turystycznych. Będzie tego, jak sądzę, coraz więcej. Niedawno poszukiwano nawet pracownika administracji biurowej z biegłym chińskim - zresztą za śmiesznie niską pensję...

Na pytanie "CZY WARTO (było)?" tak naprawdę będziesz sobie mogła odpowiedzieć za dziesięć lat. Jednak jeśli za te dziesięć lat nadal będziesz zajmować się chińskim, to mogę się założyć, że odpowiedź będzie: TAK! Życzę powodzenia!!!
Ostatnia9 lata 3 miesiąc temu edycja: od.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3727 przez Niamey
Replied by Niamey on topic Czy warto?
przecież wiadomo, że na sino są najlepsze imprezy ;)

"1. warto poświęcić swój czas i czy mam szansę nauczyć się do matury będąc aktualnie na średnim poziomie?"
Ogólnie rzecz biorąc warto poświęcić czas, żeby mieć dobre wyniki na maturze ;) Rok, przy odpowiednim rozplanowaniu nauki, to aż nadto.

"2. i czy na studiach faktycznie jest tak ciężko, że tu także trzeba poświęcić swoje życie towarzyskie?"
Na studiach jest ciężko, ale nie z powodu rzekomego poświęcania życia osobistego, tylko dlatego, że ten kierunek wymaga stałej, systematycznej, żmudnej pracy. Nie da się nic nie robić przez semestr, a potem w weekend nauczyć się do egzaminu, to se ne da po prostu ;)

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3728 przez ximinez
Replied by ximinez on topic Czy warto?
1. Na naukę zawsze warto poświęcać czas ;P
2. Może nie od razu całe życie towarzyskie, ale na pewno jakieś poświęcenia Cię czekają. Po zajęciach na uczelni, szczególnie na pierwszych 3 latach, będziesz musiała poświęcać bardzo dużo czasu na naukę, więc w odstawkę mogą pójść najbardziej czasochłonne hobby. Ja w liceum namiętnie grałem w Warhammer Fantasy Battle, malowałem figurki itd. Niestety, na sinologii czasu na to zabrakło ;)
3. Nadal zarabia nieźle, jeżeli oczywiście klienci płacą ;)
4. Jaki tylko będziesz chciała :) Studia nie definiują całego Twojego życia, a z chińskim można robić wiele ciekawych rzeczy niezwiązanych z tłumaczeniami. Wszystko zależy od chęci.

Czas generowania strony: 0.213 s.
Zasilane przez Forum Kunena