Harbin - najbardziej polskie z chińskich miast

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #3571 przez lag_of_death
A jest może choć urywek tego filmu umieszczony gdzieś w internecie? Albo chociaż jakieś zdjęcia z jego projekcji. Byłbym bardzo wdzięczny

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3579 przez lag_of_death
Jeśli choć raz
Poznasz ten piękny kraj
Będziesz zań tęsknił także jak ja
Bo to Ojczyzna ma

Nieraz w mych snach
Widzę ja Harbin mój,
Bośmy wznosili chiński ów gmach
Jak dom rodzinny swój

Czy jest to cała Pieśń Harbińczyka czy tylko fragment?

• Wlodek
  • Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #3627 przez Wlodek
Oto kolejny dowód na to, że (C)Harbin to prawdziwie polskie miasto - jego brat bliźniak zajmuje malowniczy brzeg jeziora Niedzięgiel w Wielkopolsce. Pisownia nazwy nieco staroświecka, ale tożsamość miejscowości nie pozostawia żadnych wątpliwości. Tę wiadomość dedykuję również wątkowi o różnych "chińskich" nazwach miejscowych w Polsce :)

http://w280.wrzuta.pl/sr/f/3oDqt1FLvuh/dsc00184

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #3641 przez Camillvs
Dobre, to ja może zalokuję wioskę o nazwie "Łuchan" ;)

人在江湖,身不由己!

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #4281 przez Yezhee
Witam,
wątek wydaje się, że zamarł?
lub przeniósł się gdzie indziej.
Zajmuję się genealogią i dlatego zainteresował mnie wątek Harbinu a szczególnie okres 1919-1920.
W tym czasie z armią rosyjską trafiła tam siostra mojego dziadka - Zofia z domu Jabłońska ze swoim mężem Aleksandrem Gosławskim. W Harbinie znaleźli się wraz z carską armią.
Wg rodzinnych informacji wynikało, że jej mąż zmarł na którąś z chorób zakaźnych i był pochowany w Harbinie.
Prawda okazała się inna. Pierwszą prawdziwą informację uzyskałem z internetu o ofiarach systemu totalitarnego. Znalazłem informację, iż dołączyli do armii gen. Bakicza i razem z nim chcieli wrócić do Rosji walczyć przeciw Rosji bolszewickiej. Z archiwum SB jednego z państw otrzymałem skany z przesłuchań Aleksandra Gosławskiego a także informacje  o procesie aresztowanych w chińskim mieście Szara Sume (obecnie Altay) żołnierzy armii Bakicza, którzy w procesie byli nazywani bandą. A propos Bakicza - jego wnuczka Olga Mihailovna Bakicz jest znana slawistką i mieszka w Kanadzie (jeśli jeszcze żyje).
Dziwne, że Zofia zamieszkała w Omsku i dopiero po śmierci męża w więzieniu ( jeszcze przed procesem - nie wiadomo jak zmarł czy zginął ani gdzie jest pochowany) została aresztowana na kilka miesięcy. W ramach amnestii została wypuszczona i rok wracała do Pietrogradu do 'swoich'. Nigdy do czasu swojej śmierci w Leningradzie w 1978r. nie opowiadała o swoich prawdziwych losach. Na początku lat 90 pośmiertnie Zofia i Aleksander byli rehabilitowani.
Dlatego interesuje mnie stary Harbin. Czy był gdzieś wydany album ze starymi zdjęciami przedstawiającymi miasto z tego okresu? Gdzie można znaleźć skany mapy Harbinu z 1919-1920?
Czy w Polsce takie mapy istnieją?
Czy wspomnienia pani Jadwigi Pomierskiej zostały spisane i wydane?
Szkoda, że nikt poważnie nie pomyślał by zebrać wszystkie dokumenty i zdjęcia, jakie posiadają 'Harbińczycy' i ich rodziny, aby ocalić od zapomnienia. Może powinien zająć się profesjonalną dokumentacją fotograficzną, filmową i dźwiękową jakiś instytut którejś uczelni?
Inaczej może się zdarzyć, iż po śmierci, dokumenty trafią na  śmietnik.
Starzy Harbińczycy na pewno pamiętają każdy kamień, drzewo, gdzie i co kupowali, jak mijało życie codzienne, co czytali itp. itd.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu - 8 lata 5 miesiąc temu #4282 przez Bolanren
Chyba juz wczesniej pisalem ale przypomne ze pamiatki zbiera Ksiaznica Pomorska w Szczecinie (gdzie zreszta trafilo duzo Harbinczyow). Od czasu do czasu sa organizowane wystawy oraz prelekcje, udzial w nich biora rowniez Harbinczycy. Ponoc kolekcja w Szczecinie jest najwieksza tego typu.
Ostatnia8 lata 5 miesiąc temu edycja: od.

Czas generowania strony: 0.233 s.
Zasilane przez Forum Kunena