Harbin - najbardziej polskie z chińskich miast

• Gość
  • Gość
8 lata 2 miesiąc temu #4336 przez

Witam,
wątek wydaje się, że zamarł?
lub przeniósł się gdzie indziej.
Zajmuję się genealogią i dlatego zainteresował mnie wątek Harbinu a szczególnie okres 1919-1920.
W tym czasie z armią rosyjską trafiła tam siostra mojego dziadka - Zofia z domu Jabłońska ze swoim mężem Aleksandrem Gosławskim. W Harbinie znaleźli się wraz z carską armią.
Wg rodzinnych informacji wynikało, że jej mąż zmarł na którąś z chorób zakaźnych i był pochowany w Harbinie.
Prawda okazała się inna. Pierwszą prawdziwą informację uzyskałem z internetu o ofiarach systemu totalitarnego. Znalazłem informację, iż dołączyli do armii gen. Bakicza i razem z nim chcieli wrócić do Rosji walczyć przeciw Rosji bolszewickiej. Z archiwum SB jednego z państw otrzymałem skany z przesłuchań Aleksandra Gosławskiego a także informacje  o procesie aresztowanych w chińskim mieście Szara Sume (obecnie Altay) żołnierzy armii Bakicza, którzy w procesie byli nazywani bandą. A propos Bakicza - jego wnuczka Olga Mihailovna Bakicz jest znana slawistką i mieszka w Kanadzie (jeśli jeszcze żyje).
Dziwne, że Zofia zamieszkała w Omsku i dopiero po śmierci męża w więzieniu ( jeszcze przed procesem - nie wiadomo jak zmarł czy zginął ani gdzie jest pochowany) została aresztowana na kilka miesięcy. W ramach amnestii została wypuszczona i rok wracała do Pietrogradu do 'swoich'. Nigdy do czasu swojej śmierci w Leningradzie w 1978r. nie opowiadała o swoich prawdziwych losach. Na początku lat 90 pośmiertnie Zofia i Aleksander byli rehabilitowani.
Dlatego interesuje mnie stary Harbin. Czy był gdzieś wydany album ze starymi zdjęciami przedstawiającymi miasto z tego okresu? Gdzie można znaleźć skany mapy Harbinu z 1919-1920?
Czy w Polsce takie mapy istnieją?
Czy wspomnienia pani Jadwigi Pomierskiej zostały spisane i wydane?
Szkoda, że nikt poważnie nie pomyślał by zebrać wszystkie dokumenty i zdjęcia, jakie posiadają 'Harbińczycy' i ich rodziny, aby ocalić od zapomnienia. Może powinien zająć się profesjonalną dokumentacją fotograficzną, filmową i dźwiękową jakiś instytut którejś uczelni?
Inaczej może się zdarzyć, iż po śmierci, dokumenty trafią na  śmietnik.
Starzy Harbińczycy na pewno pamiętają każdy kamień, drzewo, gdzie i co kupowali, jak mijało życie codzienne, co czytali itp. itd.

Znam tę historię dość dobrze. Mój ojciec jest harbińczykiem. Mój pradziadek w 1917-918 walczył w ruchu białych. Ogólnie po aresztowaniu cara i wejściu komunistów łapali wszystkich , którzy brali udział w ruchu białych. Moja rodzina czyli babcia i mój ojciec mieszkali tam do 1945 roku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Gość
  • Gość
8 lata 2 miesiąc temu #4337 przez
Proszę o informację w jaki sposób można się skontaktować z Klubem Harbińczyków? Mój ojciec urodził się w Hrabinie w 1935 roku. Moja babcia trafiła do Harbina w 1917. Mój pradziadek był w ruchu Białych na Zabajkalu.

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #4724 przez azzazel
jak ktos jest zainteresowany znalazlem troche starych zdjec z Harbin na tej stronie
http://www.flickr.com/photos/kernbeisser/page23/

QQ2441349451

• Wlodek
  • Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #5088 przez Wlodek
Zakład Sinologii Wydziału Orientalistycznego UW

oraz

Studium Europy Wschodniej UW

zapraszają na spotkanie z

profesorem Thomasem Lahusenem, historykiem i dokumentalistą z Uniwersytetu w Toronto,

pt. ‘Harbin – miasto wielowarstwowe. Projekt Filmu Dokumentalnego’.

Spotkanie odbędzie się 29 maja o godz. 10.00

w Sali Narożnej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32.

Wykład w języku polskim.

Prof. Lahusen jest badaczem dziejów Harbina – wielokulturowej metropolii północnej Mandżurii oraz jego rosyjskiej i polskiej społeczności.

Serdecznie zapraszamy!

http://www.studium.uw.edu.pl/?post/13248
https://www.facebook.com/events/243481109085681/

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu - 6 lata 11 miesiąc temu #5426 przez TieFu
Chwała Wam za ten wątek!! :) ,
ja z kolei zaoferować chciałem się swoją pomocą na miejscu tu w Harbinie, jeśli ktoś miałby jakieś sugestie jestem w centrum Harbinu przez kolejny rok na stypendium (哈师大). Jeszcze nim nadejdzie zima planuję pojechać na wspomniane tutaj stare cmentarzysko. Sam z kolei wykorzystam post aby zapytać czy aktualnie jest tu jeszcze ktoś na miejscu? ;D
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ostatnia6 lata 11 miesiąc temu edycja: od.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #5434 przez Mariusz.Olszanka
A może macie jakieś informacje o moich przodkach :

Mój pradziadek Julian Olszanka wraz z żoną Bolesławą wyjechali
z Karczewa  przez Władywostok do Harbina i tam Pradziadek pracował
jako lekarz/felczer,  urodził się tam mój dziadek Wiktor Olszanka
i jego siostra Irena Olszanka.  Pradziadek Julian zmarł  przed 1920
r na dżumę lub cholerę . Dziadek Wiktor przyjechał, przed II
wojną światową, sam, jako młody chłopak do Polski koleją
transsyberyjską i zamieszkał w Otwocku jego siostra Irena nie
wróciła zmarła w obozie japońskim lub zaraz po wyzwoleniu obozu
przez amerykanów. Babcia Bolesława wróciła do Polski dopiero ok
1950 roku.

Wiem od mojego Taty, że na pewno znali się z braćmi Zygmuntem i
Henrykiem Piotrowskimi

Interesują mnie wszystkie informacje na ten temat

pozdrawiam
Mariusz Olszanka

Czas generowania strony: 0.246 s.
Zasilane przez Forum Kunena