Harbin - najbardziej polskie z chińskich miast

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2513 przez Jacek
Panie Włodku,
dziekuje za zaproszenie . Może dam się skusić. Proszę mnie tylko odpowiednio wcześniej powiadomić.
Za pamiątkami musiał bym się rozejrzeć. Niestety moje albumy ze zdjęciami sa ciągle w Australii, więc ich nie wydobędę. Ale część zdjęć jest w posiadaniu mojej rodziny, tej, która prowadziła raczej osiadły tryb życia, i ma - jak mnie się wydaje - wszystko pod ręką w Polsce.
Wracając do wspomnien:
p. Zachowa wspominała niezwykle ciekawa i wstrząsającą historię dotyczącą pobytu przed wojną w Harbinie księdza Maksymiliana Kolbe.
Otóź ksiądz Kolbe zbierał pieniądze, na "na dziewczynki"- jak to się wyraźał z uśmiechem. Brzmiało to dwuznacznie, z czego sobie oczywiście zdawał sprawę. O co chodziło ?
Otóż ksiądz Kolbe wykupywał od Chińczyków niemowlęta ( małe dziewczynki), które następnie oddawał do klasztorów jako materiał na przyszłe zakonnice. Wykupywał je bardzo tanio, bo często dziewczynki, które w tradycji chińskiej miały b. małą wartość,  trafiały w innym przypadku na śmietnik , lub jeszcze gorzej.
Niewątpliwie niezwykle ciekawym uzupełnieniem wiedzy na temat Chin jest książka pt: "Wild swans" pierwszy raz wydana w 1991 roku. Napisana została przez Chang Jung , na emigracji w Londynie. Niezwykle ciekawa historia Chang Jung, jej matki i babki, w kontekście zmian w Chinach w ciągu ostatnich 100 lat. Można ją dostać po angielsku w Empiku. Został również nakręcony film pod tym tytułem.
Pozdrawiam
Jacek
Powinienem mieć telefon do córki pani Zachowej. Spróbuję się z nią skontaktować.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2515 przez deming
nie wiem czy ogladaliscie dokument  the truth of Harbin Unit 731 - polecam
http://www.youtube.com/watch?v=YdQ5HJl5XMU#

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2516 przez noel
Eh... Jednostka 731. Nawet nie skojarzyłam, że to było w Harbinie. Swego czasu wyświetlali o tym dokument na PLANETE (chyba), ale był dosyć słaby. Tak czy siak, skoro już o tym wspomniano to ciekawe czy Polacy z Harbinu pamiętają cokolwiek w tym temacie.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2723 przez Bolanren
Witam, mam pytanie o cmentarz polski w Huangshan.Czy to chodzi o góry w Anhui? Jak mozna ten cmentarz znalezc? Bede za tydzien w Dongbei (generalnie wszedzie) i mam pytanie gdezie sie udac aby odnalezc polskie slady (tak namacalnie).Wiem ze Harbin ogólnie rzecz mówiac ale prosze o jakies szczegóły.

Więcej
10 lata 4 dni temu #2781 przez Yao laoshi
Z nieco innej beczki: może ktoś już o tym na Sinoforum wspominał (nie pamiętam), a może nie... Harbin wraca do polskich korzeni - tamtejszy Uniwersytet Pedagogiczny przyjmował w tym roku na polonistykę, a w zasadzie na "rusycystykę (polonistykę)", jak widać w ogłoszeniu o naborze:

http://zsb.hrbnu.edu.cn/yxzy/slfyxy.html

Z tego co wiem, kierunek powstał przy współpracy z Uniwersytetem Gdańskim

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

• Gość
  • Gość
10 lata 4 dni temu #2786 przez
Witam:)Jestem studentką poznańskiej sinologii i właśnie rozpoczęłam roczny pobyt w Harbinie w ramach stypendium. Jeśli ktokolwiek przebywa tu obecnie, a miałby ochotę się skontaktować, podaję namiar na siebie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
:)

Magdalena

Czas generowania strony: 0.183 s.
Zasilane przez Forum Kunena