KHARIMAN w Mysłowicach w ramach festiwalu Mediawave

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2622 przez Wilczyn
Autentyczne ujgurskie flamenco:

http://www.youtube.com/watch?v=q1Z6xc4yiGQ#

KHARIMAN Wschodny Turkestan Chiny Xinjiang

Muzyka którą na koncertach wykonuje grupa Kahriman - to ujgurska muzyka flamenco, która historycznie, tak jak i muzyka andaluzyjskich Cyganów pochodzi od tego samego starego hinduskiego stylu tańca – kathak, który powstał z połączenia kultury hinduskiej i muzułmańskiej. Pomimo że aktualnie kojarzona wyłącznie z kulturą hiszpańską, flamenco wykonywane przez Kahriman jest autentycznym elementem ich własnej tradycji muzycznej i jest bardzo popularne wsród Ujgurów.

Wystąpią w tym roku (po raz kolejny) na festiwalu Mediawave w Mysłowicach.
Szczegóły:
http://www.etno.serpent.pl/koncerty2009/mediawave.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Wlodek
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2626 przez Wlodek
Bardzo sympatyczny zespół i fajna muzyka. Śmiem jednak wątpić, iż jest to autentyczny element ujgurskiej kultury i tradycji muzycznej. Samo instrumentarium nie ma nic wspólnego z tradycyjnie ujgurskim. Również popularności takiej muzyki nie zauważyłem ani w Xinjiangu, ani wśród znanych mi Ujgurów.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2627 przez Wilczyn
Może napisz o tym organizatorom Mediawave żeby skorygowali podawane informacje? Nie wiem jak jest z samą popularnością tej muzyki tam na miejscu gdyż nie miałem okazji sprawdzić ale teoria o wpływach hinduskich i autentyczności mnie osobiście przekonuje. Swoją drogą zapytam etnologów bo zaintrygowało mnie to.

• Wlodek
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2633 przez Wlodek
Oczywiście, wpływy indyjskie wśród Ujgurów są dość silne, szczególnie w południowej Kaszgarii (od Kaszgaru przez Hotan po Keriję, na południe od Taklamakan), ale w muzyce tego zespołu niczego indyjskiego nie słyszę. Nie bardzo też wiem jak do tych wpływów miałoby się mieć flamenco. Rozumiem logikę autora tej historyjki, ale jest to jak na mój gust totalna nadinterpretacja i wielkie naiwniactwo.

Napoleon Bonaparte

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2634 przez Wilczyn
Autorowi chyba chodziło o wspólne korzenie flamenco (jako części muzyki cygańskiej w Europie - Cyganie mają korzenie indyjskie, był nawet i chyba nadal jest muzyczny projekt polsko-hiszpańsko-hinduski Indialucia który do tego nawiązywał) z muzyką hinduską - i wpływu tej drugiej na etniczną nutę Ujgurów.

Na ile to realia a na ile nadinterpretacja twórców - tego dokłanie nie wiem.

• Wlodek
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2636 przez Wlodek
Dlatego napisałem, że rozumiem tę logikę. O ile faktycznie Cyganie mają korzenie gdzieś w Indiach, to jednak bezpośredniego związku historycznego między flamenco a muzyką ujgurską nie ma - a to sugerował opis w pierwszym Twoim poście. Równie dobrze można by zrobić zespół złożony z polskich Rromów grający muzykę ujgurską, albo zagonić kapelę z Łowicza do grania muzyki perskiej - i reklamować ten twór jako "autentyczną polską tradycję muzyczną", bo przecież i jedni i drudzy to Indoeuropejczycy. Oczywiście etnomuzykolodzy mogą się dopatrzeć pewnych podobieństw, ale na ten temat, jako laik, nie chcę się wypowiadać.
Takie ciągotki do formułowania chwytliwych teorii biorą się moim zdaniem z samej istoty muzyki, która jest przecież "językiem wszechświata" :)

O Indialucii zrobiło się ostatnio głośno przy okazji świńskiej grypy w Meksyku - zespół akurat przebywa tam na zaproszenie dużego festiwalu folkowego i obecnie siedzi zamknięty w hotelu bojąc się go opuścić.

Napoleon Bonaparte

Czas generowania strony: 0.219 s.
Zasilane przez Forum Kunena