Czy istnieje Polonia w Chinach?

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #3191 przez YLK
Replied by YLK on topic Czy istnieje Polonia w Chinach?
No prosze, widze, ze wiecej osob siedzi w temacie, a ja juz myslalem ze to wielka tajemnica...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Gość
  • Gość
9 lata 7 miesiąc temu #3242 przez
Replied by on topic Czy istnieje Polonia w Chinach?

Znowu nazywa się obcokrajowców "aliens", a nie "foreigners". Czy wie ktoś skąd taka forma? Ktoś jest kiepski w tłumaczeniu? ;)

Witam,
powodem jest iż większość chińczyków( również i instytucje państwowe) mylą te dwa pojęcia,
- zwrotu "aliens" powinno się używać w stosunku do chińczyków którzy wyemigrowali z kraju a następnie powrócili do Chin.
- natomiast względem obcokrajowców należy używać wyłącznie zwrotu "foreigners"

Pozdrawiam

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #3243 przez s_k
Replied by s_k on topic Czy istnieje Polonia w Chinach?

Witam,
powodem jest iż większość chińczyków( również i instytucje państwowe) mylą te dwa pojęcia,
- zwrotu "aliens" powinno się używać w stosunku do chińczyków którzy wyemigrowali z kraju a następnie powrócili do Chin.
- natomiast względem obcokrajowców należy używać wyłącznie zwrotu "foreigners"

Pozdrawiam

Bzdura.

Alien oznacza właśnie cudzoziemca, z podkreśleniem tego, że jest on w danym kraju rezydentem, lub przebywa tam dłużej, a niżeli zwykły turysta. Dlatego też często dokumenty, które wydaje się rezydentom nazywane są Alien Registration Card, w wielu krajach. Chiny nie są tu wyjątkiem i nikt tu żadnych pojęć nie myli. A już tym bardziej po angielsku "aliens" nie będzie się odnosiło do Chińczyków, którzy powrócili po emigracji. Z drugiej strony, nazywanie oficjalnie cudzoziemców z prawem pobytu "foreigners" byłoby też nie do końca poprawne, albo chociaż nieprecyzyjne.
Takie a nie inne użycie "alien(s)" jest po angielsku jak najbardziej poprawne.

Wiem, że ten termin brzmi śmieszni i można by to inaczej ująć, ale jest jak jest i nie jest to bynajmniej błąd.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #3325 przez Sebastian

Cześć Wszystkim!
Zapewne nie wiele wniosę w tą dyskusję, ale jako osoba "na stałe" mieszkająca w Chinach, a konkretnie w Pekinie, ośmielę się zabrać głos. Otóż nieprawdą jest iż w Chinach nie istnieje "zielona karta". Jak najbardziej istnieje, ale aby ją otrzymać należy spełniać pewne wymagania, a przynajmniej jedno z nich. Nie jest to łatwe zadanie z tym się zgadzam, tym niemniej nie jest to niemożliwe.
Ja jako, że wyszłam za mąż za Chińczyka, miałam z miejsca ułatwione zadanie w niemal każdej kwestii urzędowej. Od początku przedłużam wizę raz na dwa lata, ale już niebawem mogę złożyć podanie o wydanie karty na 10 lat, o czym na wstępie poniformowano mnie w urzędzie( jedynym warunkiem dotyczącym małżonków jest pięcioletni starz zwiazku ).  Brak informacji na tem temat wynika, moim zadniem z faktu iż wciąż nie wiele jest małżeństw polsko-chińskich, a jeszcze mniej tych które zdecydowały się na stałe zamieszkać w Chinach. Tak jak każde inne cywilizowane panstwo rownież Chiny posiadają szereg udogodnień dla małżeństw mieszanych. Ja mam tutaj zdecydowanie mniej problemów z pobytem stałym niż mój mąż w Polsce z przedłużeniem jednej głupiej wizy. Tak więc nie taki diabel straszny. Więcej na temat "zielonej karty" tutaj: http://www.ebeijing.gov.cn/feature_2/ResidinginBeijing/LegalProcedures/PermanentResidencePermit/t1034953.htm
  No i już się więcej nie wymądrzam ;)

To coś się wreszcie zmieniło! Ja, mimo małżeństwa z Chinką i posiadania mieszkania w Kunmingu przed rokiem 2006 mogłem liczyć wyłącznie na wizy sześciomiesięczne (w porywach do dwunastomiesięcznych - jeśli ktoś akurat miał dobry humor...)

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #3615 przez bialychinczyk
mozna zalatwic.
zarejestruj jakis bizness, dostaniesz wize na 3 lata. Kazde chinskie miasto ma Foreign Investment Office i zalatwia wszelkie papiery. Kosztuje to okolo 10000 RMB i kilkaset podpisow

staly pobyl ( zielona karte) dostanieszsz, jak zainwestujesz w Chinach conajmniej 2 miliony $$ - majac swoj bizz export/import ( najczesciej) czesc $$ musisz przeznaczyc na inwestycje i zbierac te 2 miliony, masz na to 5 lat. Kup ziemie ( na 50 lat), cost tam buduj, nigdy na tym nie stracisz

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #3622 przez Camillvs
No to jak na razie wymagania nie dla mnie ;)

人在江湖,身不由己!

Czas generowania strony: 0.211 s.
Zasilane przez Forum Kunena