Życie w Szanghaju

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #3931 przez Shenlanna
Pytanie krótkie, zwięzłe i na temat: ile kosztuje utrzymanie miesięczne w Szanghaju, tak pi razy oko w wersji minimalnej i ciut mniej minimalnej w RMB i/lub PLN?
Pozdrawiam i dziękuję :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #3932 przez Camillvs
Replied by Camillvs on topic Życie w Szanghaju
Słyszałem gdzieś, że drożej trzy razy niż w Wuhanie, przynajmniej wynajem mieszkania. Jeśli ja płaciłem 700 RMB za moją jedną trzecią wspólnie wynajmowanego mieszkania, to w Szanghaju byłoby to 2100. Normalne wyżywienie w Szanghaju pewnie można zapewnić sobie spokojnie bez przekraczania 1000 RMB.

人在江湖,身不由己!

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #3938 przez Yao laoshi
Replied by Yao laoshi on topic Życie w Szanghaju
Tak naprawdę na tego rodzaju pytanie o tyle trudno jest odpowiedzieć, że jedyna sensowna odpowiedź będzie brzmiała "to zależy...".

Rozrzut cen jest w Chinach tak duży, a wyobrażenia o tym, na jakim poziomie sytuuje się "wersja minimalna", tak różne, że można strzelić dowolną liczbę i obronić swoją tezę.

Ja spotkałem się z poglądami w rodzaju: "za 10 tys. RMB miesięcznie nie da się w Pekinie przeżyć [dla Szanghaju pewnie nawet nieco wyższa kwota wywołałby taką reakcję - przyp. Yao]!" i nie powiedział tego bynajmniej cudzoziemiec. Ja z kolei uważam, że za 10 tys. RMB miesięcznie da się w Pekinie nie tylko przeżyć, ale żyć na przyzwoitym poziomie. Za mniej też się da.

Myślę, że szacunki Camillvsa są realistyczne, z zastrzeżeniem, że przez "normalne wyżywienie" nie rozumiemy fanaberii i frykasów w rodzaju: pieczywa, sera czy wędlin (mam na myśli wersje jadalne, nie wyroby pieczywo-, sero- i wędlinopodobne). Opakowanie prawdziwej kawy (250 g) kosztuje w Pekinie minimum 45 RMB, w Szanghaju pewnie podobnie, bo to też artykuł z gatunku delikatesowych.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #3939 przez Shenlanna
Replied by Shenlanna on topic Życie w Szanghaju
Wielkie dzięki!
Jasne jest, że każdy ma inne pojęcie tego, ile to jest "minimalna stawka" na wyżycie, ja do tych rozrzutnych nie należę, ale jakiekolwiek info potrzebuję zebrać, wiążąc ewentualne plany z pobytem gdzieś na dłużej :)
Na ser i wędlinę nie liczę... Szczęślilwie powoooooli przekonuję się do azjatyckich wynalazków białkowych...

Czas generowania strony: 0.195 s.
Zasilane przez Forum Kunena