Opis uczelni: Pekiński Uniwersytet Języków Obcych

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #4086 przez achinger
Pekiński Uniwersytet Języków Obcych
北京外国语大学
Beijing Foreign Studies University
Inne nazwy: BeiWai/北外

Adres
BEIJING FOREIGN STUDIES UNIVERSITY OVERSEAS STUDENTS AFFAIRS OFFICE
2 Xisanhuan North Road, Beijing, China 100089
Tel.: 0086 1088816549
Fax: 0086 1088812587
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: http://lb.bfsu.edu.cn/

Adres po chińsku
中国北京市海淀区西三环北路2号北京外国语大学留学生办公室,邮编:100098

Ceny
1 semestr: 11150 RMB
Rok: 21150 RMB
Opłata aplikacyjna: 400 RMB
Więcej tutaj: http://lb.bfsu.edu.cn//html/20090430/20090430154954.htm

Mapa
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&msa=0&ll=39.959162,116.313415&spn=0.017533,0.027595&z=15&msid=106659785801320222593.00047f50245fdc1487a2c

Zdjęcia
Zapraszam do Galerii forum http://www.studenciwchinach.fora.pl/viewimage.php?i=43&sid=

Od początku
Opis wrażeń związanych z rozpoczęciem i kontynuowaniem studiów na tej uczelni jest mój własny i raczej subiektywny. Zapraszam pozostałych studentów BeiWai do komentowania i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.
Najlepiej nie spóźnić się na zapisy i test sprawdzający poziom znajomości języka oraz następujący po nim proces przydzielania do grup. Samo złożenie aplikacji i otrzymanie listu zapraszającego to nie koniec formalności. Po przybyciu na uniwersytet należy przejść przez całą procedurę rejestracji; zwykle trwa ona dwa dni (początek września). Jest to dość dobrze zorganizowany system przechodzenia od stolika do stolika i składania odpowiednich dokumentów, podpisów i uiszczania opłat. Studenci bez stypendium zapłacą dodatkowo za ubezpieczenie (600 RMB za cały rok). Należy też oddać 8 zdjęć paszportowych. Przydzielony zostanie nam akademik, dostaniemy też inne dokumenty potrzebne do odebrania legitymacji, karty bankomatowej (dot. stypendystów) oraz zgłoszenia się na test sprawdzający poziom chińskiego. Jeżeli mamy komplet dokumentów i akurat nie ma przed nami 300 Koreańczyków w kolejce, to jest szansa, że zapiszemy się w ciągu 1 h.
Spóźnialscy są traktowani dość surowo i zwykle nie mogą studiować w normalnych grupach. Przydziela się ich do grup specjalnych nakierowanych głównie na zdawanie HSK. Jest to dość kłopotliwe, bo te grupy mają tylko dwa poziomy i być może nie jest odpowiedni dla osoby, która się spóźniła 
Test sprawdzający poziom jest przeprowadzany na komputerze, a część ustna to rozmowa z przemiłymi nauczycielami  Zajęcia zaczynają się zazwyczaj w drugim tygodniu od rejestracji.

Akademik
Jeżeli jesteśmy stypendystami, to nie ma wyboru i trzeba zaakceptować przydzielony nam pokój dwuosobowy w Białym Budynku (bailou/白楼). Jest możliwość dopłacenia różnicy w cenie i zamieszkania w jednoosobowym pokoju z łazienką lub bez.
Cennik: http://lb.bfsu.edu.cn/catalog/34/html/20090429/20090429095005.htm
Do dyspozycji zamożniejszych studentów bez stypendium jest Guojiaolou (国交楼) – dość przyjemny akademik 1 min od budynku, gdzie odbywają się zajęcia. Niestety nie miałem przyjemności tam mieszkać, więc wróćmy do Bailou. Jest to dość schludny akademik. Najważniejsze dla mnie było bardzo szybkie łącze internetowe (samemu trzeba pójść do odpowiedniego biura i poprosić o uruchomienie, gniazdko jest już w pokoju, ale nie jest aktywne, cena: 500 RMB/6 m-cy). Poza tym jest TV i klima. Łóżko długie na styk, 10 cm więcej byłoby świetnie, ale to akurat nie wina Chińczyków. Jak to w akademiku, jest dość duży rygor, jeżeli chodzi o odwiedziny. Goście muszą się zarejestrować w recepcji i opuścić pokój przed 23. Nie ma za to problemu z wracaniem o jakiejkolwiek porze dnia i nocy (w nocy można też wprowadzać gości bez konsekwencji, bo w recepcji po prostu nikogo nie ma ).
Łazienki i toalety są codziennie (zazwyczaj) sprzątane, więc jest w miarę czysto, chyba, że Koreańczycy mają imprezę, to wtedy fuwuyuanka jest tak... zdenerwowana, że nie sprząta jakiś czas hehe Poza tym dość duży problem z toaletami jest na początku semestru, bo nowi studenci z Zachodu nie zwykli używać dziur w podłodze. Inny problem stanowią rewolucje żołądkowe związane ze zmianą flory bakteryjnej nowoprzybyłych  Czasami musze przejść przez wszystkie toalety na 6 piętrach, żeby znaleźć na tyle czystą, żeby można skorzystać.

Zajęcia
Od 14 do 16 h zajęć obowiązkowych w tygodniu. Godzina lekcyjna trwa 50 min. Między zajęciami są przerwy, od 12 do 14 jest długa przerwa na lunch. Zajęcia odbywają się w nowym, nowoczesnym i bardzo przyjemnym budynku. W każdej klasie jest zainstalowany system multimedialny z projektorem i stałym dostępem do Internetu. Gdyby nie twarde krzesła byłoby 6,0 
Podstawowe zajęcia w uproszczeniu to: chiński, chiński mówiony oraz czytanie i pisanie. Mamy również do dyspozycji zajęcia dodatkowe (kaligrafia, tańce mniejszości, śpiew, historia Chin, literatura, czytanie tekstów prasowych, przygotowanie do HSK itp.), które dostępne są różnie w zależności od poziomu grupy, do której uczęszczamy. Wiadomo, że student z grupy początkującej nie wybierze zajęć z rozumienia tekstów prasowych.
W grupach od A do B nauczycielki mówią po angielsku. W grupach od C do G nauczycielki mówią wyłącznie po chińsku, co wcale nie znaczy, że nie potrafią i nie rozumieją 
Poziom nauczania jest satysfakcjonująco wysoki. Nauczyciele posiadają odpowiednie wykształcenie i robią swoją robotę, są przyjaźni i bardzo pomocni. Młodsze nauczycielki są nawet skore do imprezowania 
Jest pewien problem na zajęciach, o którym chciałbym wspomnieć. Jest on znany nauczycielom, ale do tej pory nie udało się znaleźć jakiegoś rozsądnego rozwiązania. Otóż chodzi o koreańskich i japońskich studentów, którzy choć bardzo sympatyczni i uprzejmi, to nie odzywają się na lekcji. Nawet pytani bezpośrednio często ograniczają się do kilku słów/zdań. Ciężar dyskusji zwykle spada na studentów z Zachodu. Można by uznać, że jest to sytuacja dla nas komfortowa, bo mamy więcej możliwości do wypowiadania się i ćwiczenia języka, ale na dłuższą metę sprawia to problem; klasa jest podzielona, a nauczyciel coraz bardziej koncentruje się na tym, aby „włączyć” Azjatów do rozmowy… z marnym skutkiem. A najbardziej frustrujący jest moment ogłoszenia wyników egzaminów, na których Azjaci otrzymują zwykle więcej punktów niż pozostali studenci.
Obecność na zajęciach trudno powiedzieć żeby była obowiązkowa, ale niechodzenie ma swoje konsekwencje (patrz Egzaminy). Nauczyciele w dość bezpośredni sposób pytają, dlaczego się nie było na zajęciach, mają też obowiązek sprawdzania obecności i składania odpowiednich papierków w biurze 

Egzaminy
W semestrze są dwa egzaminy: śródsemestralny oraz końcowy. Ocena końcowa składa się z 3 części wagowych. 30% to wynik egzaminu końcowego, 20% to wynik egzaminu śrudsemestralnego, a 50% stanowi ocena frekwencji oraz zadań domowych (dość subiektywna i zależna od nauczyciela). Może więc się zdarzyć, że fantastycznie mówiący po chińsku student, który z obu egzaminów otrzymał maksymalną ilość punktów, ale nie chodził na zajęcia i nie oddawał zadań domowych dostanie na koniec tylko 50%.
Ktoś może powiedzieć „OK., uczę się dla siebie, nie potrzebuję ocen”. Można tak podejść do sprawy, ale ucząc się dla siebie musimy mieć możliwość przejścia w następnym semestrze do wyższej grupy. Żeby to zrobić, trzeba uzyskać na koniec semestru min. 65%. Nie uczestnicząc w zajęciach pozbawiamy się tej możliwości.
Jeżeli chodzi o zawartość egzaminów, to są one w dużej części oparte na podręcznikach, z których się uczymy. Trzeba się też popisać umiejętnością pisania różnych tekstów (formalnych i nieformalnych), a na egzaminie ustnym ciągłą wypowiedzią na określony temat oraz znajomością struktur języka mówionego.

Kampus i lokalizacja
Cały kampus BeiWai nie należy do największych w Pekinie, ale przejście od Bailou do wschodniej bramy wschodniego kampusu zajmuje ok. 15 min. Na kampusach znajdują się dwie stołówki. Ta na wschodnim kampusie posiada kilka pięter i bardzo duży wybór dań. Można się najeść już za 5 RMB. Mamy również dostęp do zaplecza sportowego: korty tenisowe, boiska do siatki, kosza i piłki nożnej, bieżnia. W 2009 oddano do dyspozycji studentów nowoczesny i duży basen oraz siłownię. Te już niestety są płatne.
Na kampusach są też sklepiki z podstawowymi artykułami spożywczymi i papierniczymi oraz punkty ksero.
Transport autobusowy jest chyba najdogodniejszy. Najbliższa stacja metra to Weigongcun (魏公村) i jest oddalona od wschodniego kampusu o jakieś 10 min piechotą, a od zachodniego 25 min.

Ogólna ocena
Wydaje mi się, że BeiWai jest dość dobrym wyborem szczególnie dla studentów, którzy sami płacą za studia, bo z tego, co się orientowałem, to nie jest to najdroższa uczelnia w Pekinie, choć należy do ścisłej czołówki (według nauczycieli 3 miejsce po BeiDa i TsingHua). Poziom nauczania jest wysoki, co oczywiście nie znaczy, że wszystko jest bez zarzutu.
Myślę, że nie spotkam się z wielką krytyką, jeżeli wystawię BeiWai 4,5.

Ocena końcowa
4,5

Zapraszam do zadawania pytań, na które nie udało mi się odpowiedzieć w tym krótkim tekście.

Przeniesione ze starego forum SSPC, autor: K

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #4418 przez achinger
Wideo opracowane przez rosyjską koleżankę Alenę Pavlovą na zakończenie 2-letnich studiów językowych  na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Studiowałem z Aleną i to dzięki jej uprzejmości wideo mogłem opisać polskimi i angielskimi napisami. Большое спасибо Алене.
[flash=600,400] www.youtube.com/v/43KWTXtvNcs [/flash]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #5538 przez Kopar
można nauczyć się tam języka chińskiego od podstaw?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #5539 przez achinger
Oczywiście, że można. Możesz przyjechać nie znając ani jednego słowa  ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #5540 przez minutemail

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.226 s.
Zasilane przez Forum Kunena