Opis uczelni: Pekiński Uniwersytet Sportowy

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 5 lata 8 miesiąc temu #4088 przez achinger
Pekiński Uniwersytet Sportowy
北京体育大学
Beijing Sports University

Adres
Beijing Sport University, (BSU)
China, 10084 Beijing, Haidian District, 48 Xinxi Road.
Tel. 0086-10-62989436
Fax. 0086-10-82301166
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: http://inc.bsu.edu.cn/chs/index.asp

Adres po chińsku
北京体育大学
中国北京市100084海淀区信息路48号。

Ceny
Język chiński, Wushu:
1 semestr – 10 000 RMB
1 rok – 20 000 RMB
Opłata aplikacyjna – 400 RMB /general student/
Inne opłaty:
1. Wiza studencka – 460 RMB
2. Podręczniki- ok. 200 RMB semestr

Lokalizacja
Uczelnia znajduje się na północno-zachodnich obrzeżach Pekinu (5th Ring Road). Minus lokalizacji - do centrum jest daleko, ale, że uczelnia znajduje się przy stacji Shangdi (上地) linii metra nr.13 /’żółtej’/, dotarcie do bardziej cywilizowanych części miasta nie jest dużym problemem. W ciągu około 45 min - 1godz. dojedziemy do ścisłego centrum (musimy wziąć poprawkę na to, że Pekin jest naprawdę OGROMNY). Tylko jedna stacja dzieli nas od studenckiego centrum Pekinu - Wu Dao Kou.
W pobliżu przebiega trasa wielu autobusów, jednak metro jest najszybszym i najdogodniejszym środkiem transportu, zwłaszcza w godzinach szczytu.
Problemem za to stają się powroty do domu w godzinach 23-5, ponieważ metro czy autobusy nie kursują, a taksówka z Sanlitun /ulicy barowej w centrum Pekinu/ do BSU to 60-70 RMB.
Plusem lokalizacji są za to niższe ceny zarówno wynajmu mieszkania czy zakupu podstawowych produktów, jak i jedzenia.
Pierwsze wrażenie
Być może istnieje opcja odpłatnego ‘zamówienia’ człowieka do odebrania nas z lotniska (160 RMB), ale z własnej woli nikt raczej po was nie wyjdzie. Radze przygotować sobie po prostu karteczkę z adresem uczelni po chińsku dla kierowcy taksówki. Taksówka z lotniska na BSU to wydatek rzędu 120 RMB. Radze uważać na oszustów, którzy, korzystając z niewiedzy ‘Laowai’a’ zechcą naciągnąć Was na wycieczkę objazdowa po Pekinie.
Rejestracja dla kursu języka chińskiego trwa od początku do końca września, ale zajęcia zaczynają się w połowie miesiąca (sic!), wiec lepiej przyjechać wcześniej niż później, jeśli nie chcesz potem nadrabiać zaległości. Ja na uczelnie przyjechałam na początku września. Biuro rejestracji otwarte jest od godziny 8, a w godzinach 11:30-14:30 jest przerwa i nie ma szans na załatwienie czegokolwiek, więc, jeśli zjawicie się w złych godzinach, to będziecie musieli czekać.
Nieznajomość języka chińskiego nie jest dużym utrudnieniem przy rejestracji, bo pracownicy biura mówią po angielsku. Jest tez jedna osoba oddelegowana do opieki nad obcokrajowcami w ich pierwszych dniach w Chinach, ale nie do końca wywiązuje się z obowiązków i sprawia wrażenie, że sama potrzebuje pomocy. Nie ma też kolejek do rejestracji, bo na BSU studentów zagranicznych jest stosunkowo niewiele.
W kolejnych dniach czeka Was wycieczka do szpitala na powtórzenie badań, które wcześniej musieliście zrobić w Polsce, żeby w ogóle móc studiować w Chinach. Najwyraźniej chińczycy nie mają zaufania do zagranicznych placówek leczniczych…
Pierwszy tydzień był dla mnie ciężki i stresującu, mimo, że nie był to mój pierwszy raz w Chinach. Dużo niedomówień, brak informacji, chińczycy chcący wyłudzić opłaty za wszystko i nic. Największą pomoc w odnalezieniu się na uczelni i w Pekinie uzyskałam od studentów zagranicznych, którzy są tu któryś już rok i mają opanowany ‘chiński survival’. Pomogło mi to oszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Polecam wszystkim nowoprzybyłym szybkie nawiązywanie znajomości.

Zajęcia
Nie ma, co ukrywać - uniwersytet sportowy to nie jest miejsce do nauki chińskiego. Okazało się, że dostępne są tylko dwie grupy - początkująca i … początkująca. Dlatego, jeśli dla kogoś głównym celem jest nauka języka i do tego uczył się już wcześniej, jak ja, powinien unikać BSU.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00- 11:30, z półgodzinną przerwą od godz. 9:30 do godz.10:00.
Nauczyciele są dobrzy. Lekcje prowadzone są po chińsku, co akurat uważam za plus. Język angielski większość z nauczycieli zna bardzo słabo.
Byłam rozczarowana, nie tylko brakiem odpowiadającej mi grupy językowej, ale także brakiem dodatkowych zajęć. Zwłaszcza, że jest to uczelnia sportowa, posiadająca kilkanaście hali sportowych, boisk, siłowni i pływalnie. Jeżeli chcemy brać udział w jakichkolwiek zajęciach, musimy słono zapłacić (ok. 5000 RMB za semestr dla studentów na stypendium, 10000 RMB dla pozostałych). Nie wolno korzystać z siłowni i hali sportowych, które bardzo często stoją puste i nikt w nich nie ćwiczy, co najbardziej denerwuje. Korzystanie z pływalni możliwe za opłatą w godzinach popołudniowych.
Jeżeli jednak jesteśmy tu w celach treningowych, możemy liczyć na zajęcia na najwyższym poziomie. Ale tylko w godzinach treningowych, po zajęciach nie wolno korzystać z sal i sprzętu. Nadgorliwości mówimy‘nie’!

Warunki mieszkaniowe
International Center - akademik i biuro studentów zagranicznych w jednym, znajduje się tuż przy bramie południowo-wschodniej kampusu (Dong-nan men 东南门)。
Akademik ma 6 pięter. Na pierwszym znajduje się recepcja i biuro. Jest też pokój ćwiczeń, bo ciężko to nazwać siłownią. Mały i sprzęt mocno wybrakowany. Sportowy Uniwersytet powinien się wstydzić!
Kolejne piętra to pokoje studenckie, ale też pokoje ‘hotelowe’, które można wynająć na krótszy termin i często mieszkają w nich niezidentyfikowani bliżej chińczycy. Dostępne są pokoje jedno- lub dwuosobowe, z tym, że za ‘jedynkę’, jeśli jesteś na stypendium, musisz dopłacić (30 RMB/ dzień). Pokoje są z łazienką, telewizorem i klimatyzacją. Dostęp do Internetu za opłatą - 450 RMB/rok lub 200 RMB/miesiąc za Internet bez ograniczeń. Polecam pierwszą opcje - jeżeli wykorzystasz limit przed końcem miesiąca (konto odnawia sie co miesiąc), wystarczy dopłacić ok. 20RMB za doładowanie. Na 3., 4. i 5. pietrze znajdują się kuchnie, ale wyposażone jedynie w lodówkę i zlew. Kuchenkę-palnik należy mieć własną. Jest też odpłatna pralnia, ale taniej i wygodniej wychodzi oddanie ubrań do pralni, z której korzystają chińczycy (4 RMB za ‘porcje’).
Jeśli chodzi o późne powroty, to nie ma problemów. Drzwi do akademika są, co prawda, zamykane po północy, gdy pan z recepcji idzie spać, ale nie odmawia wpuszczenia powracających nad ranem imprezowiczów, gdy zadzwonią dzwonkiem. Regulamin zabrania, oczywiście, zostawania na noc znajomych czy nawet członków rodziny, ale jeżeli jest to 1-2 noce, to często ten przepis również da się ominąć. Jeżeli chcemy mieszkać poza kampusem, jest to wydatek rzędu od 2500 RMB (w zależności od lokalizacji) za mieszkanie typu sypialnia-salon-kuchnia-łazienka, czyli praktycznie dla 2 osób. Plus opłaty za gaz, wodę, prąd.
Zajęcia odbywają się budynku tuż przy akademiku. Sale lekcyjne są ‘oldschoolowe’ i często zimne
w zimie. Za to każda wyposażona jest w komputer, rzutnik i głośniki, także wykorzystanie multimediów do nauki języka jest możliwe.
Na kampusie znajdują się 2 sklepy z artykułami spożywczymi i innymi niezbędnymi do przeżycia. Jest też kilka stoisk z odzieżą i butami (głównie sportowymi), elektroniką, owocami. Jest również poczta, kilka bankomatów, duża, 3 pietrowa stołówka (można się najeść za 300RMB/miesiąc). Wiem, że jest wielu studentów (chińskich), którzy przez cały okres studiów nie ruszyli się poza mury kampusu, bo mieli tu wszystko, czego potrzebowali.

Opłaty:
Pokój jednoosobowy: 60 RMB/dzień, 75 RMB/dzień.
Pokój dwuosobowy: 40 RMB/dzień.Zapraszam do zadawania pytań, na które nie udało mi się odpowiedzieć w tym krótkim tekście.

Autor: Aleksandra Smoleń.

Przeniesione ze starego forum SSPC, autor: Aleksandra Smoleń
polacywchinach.pl/index.php/edukacja/201...uniwersytet-sportowy
Ostatnia5 lata 8 miesiąc temu edycja: od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.189 s.
Zasilane przez Forum Kunena