Opis uczelni: Pekiński Uniwersytet Języka i Kultury

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #4089 przez achinger
Pekiński Uniwersytet Języka i Kultury
北京语言大学
Beijing Language and Culture University
Inne nazwy: BeiYu/北语

Adres
Beijing Language and Culture University
15 Xueyuan Road, Haidian District, Beijing 100083
Tel.: 0086 1082303086 / 0086 1082303088 / 0086 1082303951
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.blcu.edu.cn albo http://www.studyinblcu.cn/lxs/_02001

Adres po chińsku
北京市海淀区学院路15号 北京语言大学,邮编:100083

Ceny
1 semestr: 11600 RMB
Rok: 23200 RMB
Opłata aplikacyjna: 600 RMB
http://www.studyinblcu.cn/lxs/_03002

Procedura rejestracyjna jest dość skomplikowana (przynajmniej dla mnie), masa dokumentów i papierków do wypełnienia (podstawowe i najważniejsze to admission notice oraz foreigner physical examination form, będzie też potrzebnych parę zdjęć paszportowych, uwaga - koniecznie na białym tle!!), jednak wszystkie etapy rejestracji są dość dobrze opisane w ulotkach rozdawanych podczas pierwszych dni, wystarczy po prostu podążać za nimi, rozpoczynając od zakwaterowania. Po rejestracji podstawowej (czyli ”poinformowaniu” uczelni o przyjeździe, załatwieniu akademika itp.) kolejnym etapem jest test przydzielający do grup (trwa około 2 godz., tylko część pisemna). Jest możliwość zmiany poziomu do tygodnia czasu od momentu rozpoczęcia zajęć, zarówno z niższego na wyższy, jak i odwrotnie, trzeba to tylko zgłosić i w razie przechodzenia z poziomu niższego na wyższy przejść bardzo krótką rozmowę usprawiedliwiającą wybór. Studenci na poziomie intermediate i wyżej muszą wziąć pod uwagę, że sami ustalają sobie grafik wybierając zajęcia, jakie im odpowiadają, a miejsca na nich są ograniczone, warto więc się nie spóźnić w dniu zapisów na zajęcia.

Akademik
Stypendyści mają zagwarantowane miejsce w akademikach o najprostszym standardzie, czyli pokoje dwuosobowe z koedukacyjnymi łazienkami na korytarzu (jak dla mnie warunki gorzej niż złe), ale jest możliwość dopłacenia różnicy w cenie pomiędzy pokojem w takim akademiku a pokojami w innych: tutaj do wyboru może być pokój jednoosobowy z łazienką, dwuosobowy z łazienką, z balkonem lub bez, większy lub mniejszy (na każde warunki przypada oczywiście odpowiednia cena – cennik jako taki istnieje, ale często podane w nim kwoty mijają się z prawdą w rzeczywistości, więc prawdziwą cenę najczęściej poznaje się dopiero przy płaceniu). Pokoje w lepszych akademikach warto zarezerwować sobie wcześniej.
Więcej na: http://www.studyinblcu.cn/lxs/_03003
Ja mieszkam w akademiku o dość dobrym standardzie, dwuosobowe pokoje z łazienkami, sprzątanie (albo raczej tylko wynoszenie śmieci) codziennie, łącznie z weekendami (co wiąże się z poranną pobudką, ale zawsze można zamknąć drzwi od środka, wtedy fuwuyuany nie mogą sobie same otworzyć). Internet dodatkowo płatny; i tu są dwie możliwości: Cernet – 140 yuanów miesięcznie, podłączenie kablem sieciowym albo China Mobile – 80 yuanów miesięcznie, modem.
W każdym pokoju klimatyzacja i TV (jeden jedyny kanał niechiński – CNN), łóżka jak prycze (deska i cieniutki materac), ale to w Chinach standard, można się przyzwyczaić. Pościel zmieniana co tydzień.
Drzwi wejściowe do akademika są otwarte non-stop, więc nie ma przymusu wcześniejszego powrotu do domu z imprezy.  Goście są wpuszczani tylko w godzinach 16-22 (czasem można natrafić na odstępstwa od reguły, ale raczej nie warto na to liczyć), dodatkowo muszą zostawić dokument tożsamości w recepcji.

Zajęcia
Zajęcia odbywają się rano i popołudniu: od 8.30 do 12.30, przerwa na lunch, 14.00-16.50, standardowo godzina lekcyjna to ok.50 min i ok.10 min przerwy pomiędzy nimi. Każdy student ma od 12 do 20 h zajęć obowiązkowych w tygodniu(w zależności od wybranych zajęć na wyższych poziomach, gdzie ustala się grafik samodzielnie).
Budynków lekcyjnych jest parę, warunki w nich trochę się różnią, wiadomo, im starszy budynek lub jeszcze niewyremontowany, tym gorsze krzesła, stoły itp. (ale za to każda sala ma komputer i dostęp do Internetu (i dodatkowo oczywiście kamery, wysoko rozwinięty system monitoringu ).
Jest 6 podstawowych grup: elementary 初级(上), upper elementary 初级(下), intermediate lower 中级 上 and upper 中级下, advanced lower 高级商and upper 高级下. Począwszy od grupy lower intermediate każdy samodzielnie ustala swój grafik, w zależności od tego, na jakie zajęcia chce chodzić (do wyboru są między innymi zaawansowane słuchanie (np.wiadomości), czytanie prasy, tłumaczenia chińsko-angielskie, kaligrafia, mówienie itp.)
Poziom nauczania jest dość wysoki, ale i tak większość zdobytych umiejętności zależy od wkładu własnego, nauczycielki są z reguły bardzo miłe i chętne do tłumaczenia wszystkiego, z czym ma się jakiekolwiek problemy, młodsze da się namówić na wspólne wypady typu obiad lub karaoke; niestety, znajomość języka angielskiego raczej znikoma.
Obecność na zajęciach teoretycznie jest obowiązkowa, w praktyce jednak jest pula nieobecności do wykorzystania, po przekroczeniu pewnej ilości godzin uczelnia ma obowiązek kontaktowania się ze studentami i dociekania przyczyny opuszczania zajęć, po przekroczeniu 30% nieobecności nie można podejść do egzaminów (ale jak to w Chinach – zawsze można wszystko wynegocjować).

Egzaminy
W zależności od grupy, w której się jest ilość egzaminów w ciągu jednego semestru waha się pomiędzy 2 a 3, jednak standardowo są dwa: śródsemestralny i końcowy. Śródsemestralny to 40% oceny końcowej, końcowy – 60%.
Istnieje również coś takiego jak praca domowa, dyktanda czy też różne projekty do przygotowania na zajęcia, jednak raczej oceny z tych dodatkowych ‘atrakcji’ nie są brane pod uwagę, ale warto się przyłożyć, bo zdobywa się w ten sposób ‘przychylność’ nauczycieli, jak również bardzo często egzaminy opierają się na przerobionym materiale, więc w tym momencie obecność na zajęciach i wykonywanie prac domowych jest kluczowa w przygotowywaniu do egzaminów.
Ogólnie – prawda stara jak świat: jeśli ktoś pracuje systematycznie w ciągu semestru nie będzie miał najmniejszych problemów z egzaminami. Jest też druga opcja, którą ja wybrałam, a której nie polecam –totalny brak snu w tygodniu egzaminów  też się tak da 

Kampus i lokalizacja
Kampus BeiYu znajduje się w dzielnicy WuDaoKou 五道口 i jest dość spory. Są dwie stołówki, restauracja muzułmańska i europejska, w pobliżu, ale już poza kampusem sporo bardzo przyzwoitych restauracji (np. japońskich z sushi), więc z głodu raczej nie można umrzeć.
Inne ‘atrakcje’ to siłownia, basen (dodatkowo płatne), boiska, przeróżne sklepy (ze wszystkim niezbędnymi artykułami, poczynając od spożywczych a kończąc na papierniczych), niektóre czynne nawet w nocy, kawiarnie, poczta, punkty ksero itp.
Jak na studencką dzielnicę przystało w WuDaoKou rozrywek nie brakuje, oprócz restauracji jest sporo kawiarni - miejsc spotkań studentów zagranicznych, klubów nocnych, imprez w każdym dniu tygodnia itp.
Najbliższa stacja metra to Wudaokou z linią 13 w odległości ok.10 min. od kampusu, ale też zależy z jakiego miejsca na kampusie .

Zapraszam do zadawania pytań, na które nie udało mi się odpowiedzieć w tym krótkim tekście.

Autor: Maja Ślęzak

Przeniesione ze starego forum SSPC, autor: Maja Ślęzak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #4160 przez czarekza
Jak wygląda sprawa krótkich pobytów edukacyjnych, np. 4 tygodniowych kursów języka chińskiego?
Czy jest taka możliwość?
Czy są możliwości, aby oprócz zwykłych zajęć językowych chodzić na coś dodatkowego związanego z praktycznym wykorzystaniem języka?

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #4164 przez achinger
Cześć,

nie orientuję się jak sprawa wygląda na Pekińskim Uniwersytecie Języka i Kultury (Beijing Language and Culture University), ale wiem jak sprawy się mają na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (Beijing Foreign Language University).

Na BFSU są dostępne kursy wakacyjne, np. wspomniany kurs 2 tygodniowy. Nie wiem co dokładnie roumiesz przez zajęcia z praktycznego wykorzystania języka. Zajęcia są tak skonstruowane, że masz możliwość ćwiczenia tego, czego się nauczyłeś na bieżąco. A samo mieszkanie w Pekinie to jedno wielkie zajęcie praktyczne, bo jak chcesz coś zjeść to musisz to zamówić, chcesz, aby ci dolali wody do czajniczka z herbatą lub brakło ci serwetek to musisz poprosic...

Pogooglowałem i proszę http://www.blcu.org/fees.html na BLCU są zajęcia 4 tygodniowe. Do wyboru do koloru.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #4167 przez czarekza
dzięki za podpowiedzi.
Po praktyką rozumiem pracę na tekstach, na wiadomościach, na żywym języku .Coś więcej, niż uproszczone dialogi w podręcznikach.
Co ulicznej praktyki, to jesienią 2010, czyli podczas swojego drugiego wyjazdu do Chin zaczynałem stosować.
Po za tym przywiozłem do domu co nieco materiałów.
I jeszcze pytanko - jak z zapisaniem się na taki kurs, gdzie wszystko jest płatne, tzn. nie jesteś ani stypendystą, ani klasycznym studentem.

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #4169 przez achinger
Wracając do tematu zajęć praktycznych to wiem, że na BFSU każdy student na kursie semestralnym lub rocznym ma do wyboru do dwóch zajęć dodatkowych (czytanie gazet chińskich, tłumaczenia, literatura, historia Chin, tradycyjny taniec, kaligrafia itd.). Nie sądzę, aby takie zajęcia dostępne były dla studentów kursów 4 tygodniowych.

Poziom zajęć i dopuszczalność do konkretnych zajęć zależy od poziomu, na którym się znajdujesz. Jeżeli jesteś początkującym to nie pozwolą ci się zapisać na dodatkowe zajęcia z czytania gazet, bo po prostu nic z teog nie będziesz miał. Im lepiej znasz chiński, tym masz więcej różnych zajęć do wyboru.

Zapisywanie się jest relatywnie proste. Na stronie internetowej uczelni, na którą się wybierasz są wskazówki i formularz do pobrania. Należy wypełnić formularz, załączyć odpowiednie dokumenty lub ich kopie oraz potwierdzenie wpłaty wpisowego (rónie to jest, zwykle ok. 400 RMB) i wysłać na wskazany adres. To wszystko. Uczelnia przyśle ci list, w którym poinformuje cię o przyjęciu i dalszej procedurze.

Chciałbym podkreślić, że to jest schemat ogólny i różne uczenie mogą się różnić w wymaganiach wobec kandydatów, dlatego odsyłam do stron internetowych konkretnych uniwersytetów (zarówno po angielsku jak i po chińsku).

Nie ma też znaczenia jaki obecnie masz status (student, osoba pracująca czy emeryt, albo stypendysta), dla wszystkich procedura wygląda mniej więcej tak samo jak opisałem wyżej.

Czas generowania strony: 0.273 s.
Zasilane przez Forum Kunena