Opis uczelni: Beijing International Studies University

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #4092 przez achinger
Beijing Di Er Wai Guo Yu Xue Yuan
北京二外国语大学
Beijing International Studies University (jak widać – tłumaczenie wręcz dosłowne…)
(w skrócie: Erwai)

Lokalizacja i historia
Uniwersytet leży na wschodzie Pekinu, zaraz za 5 obwodnicą, nieopodal stacji linii metra Batong: Chaun Mei Da Xue (ang. Communication University of China). Wychodząc trzeba minąć tenże uniwersytet komunikacji i iść dalej (w stronę przeciwną do centrum Pekinu, skąd metro przybyło). Uniwersytet ma charakterystyczne, czerwone zabudowania. Inną możliwością dojazdu jest autobus 728 (z Xidanu, via Tian’anmen), bądź autobus 666 z Dworca Głównego (ale z powodów okultystycznych nie należy nim jeździć!). Autobusy jadą dłużej, stoją w korkach – dojazd z Tian’anmenu zajmuje ok. godzinę (metrem – 40 min.). Taksówkarze zazwyczaj nie mają pojęcia, gdzie jest ErWai, trzeba im mówić, że koło Chaun Mei Da Xue, a następnie ich kierować – jeśli się jest w stanie. Uniwersytet powstał w latach 60- tych, chlubi się tym, że założył go Zhou Enlai. Kampus jest niemały, budynki pochodzą z lat 80- tych, czasem są nowsze. Na środku jest boisko do piłki, bieżnia, nieopodal kilka do koszykówki, a także 5 kortów tenisowych. Jest też basen. Nieopodal kampusu znajduje się siłownia. Działają 3 dobre a tanie stołówki, a także kilka droższych barów - knajp. Na zewnątrz znajduje się dwa bary, mały supermarket, McDonald’s i kilka droższych restauracji (m.in. japońska).

Akademik
Akademiki znajdują się zaraz obok. Są w nich pokoje 2 osobowe bez łazienki (4500 RMB na semestr), 2 osobowe z łazienką (6000 RMB, semestr) oraz dwuosobowe z łazienką i kuchnią (7500 RMB). Jeśli ktoś chce mieć jedynkę, musi podwoić stawkę za pokój. Czesne wynosi 9000 RMB za semestr. Mieszkania w okolicy ErWai można wynająć za ok. 2000-3000 RMB.
Przeciętny dwuosobowy pokój ma łóżko, biurko, szafę oraz dwie mniejsze szafki, klimatyzację, a także – telewizor (tylko chińskie stacje). Internet jest płatny osobno – 120 RMB za miesiąc (można na dwie osoby).

Ceny
Semestr nauki kosztuje 10 tys. RMB. Ceny wszelkich produktów żywnościowych, a także usług są na poziomie niższym niż przeciętna w Pekinie. Sytuują one ErWai na dość niskim poziomie koniecznych do życia wydatków, co jest jego niewątpliwą zaletą.

Wrażenia
Jest to przede wszystkim uniwersytet chiński, uczący Chińczyków języków obcych. Stąd też wszystkie usługi i lokale gastronomiczne, rozrywkowe itp., itd., są stworzone pod ich gusta. Obcokrajowcy, stanowiący w porywach 1/10 wszystkich studentów są kolorowym dodatkiem. Ma to swoją wady i zalety. Przede wszystkim komunikacja odbywa się prawie wyłącznie po chińsku – załatwienie jakiejkolwiek sprawy bez kilku zdań na krzyż w tym języku jest po prostu niemożliwe. Ta zamkniętość w połączeniu ze znacznym oddaleniem Uniwersytetu od centrum, a także od skupisk obcokrajowców (Bei Wai, San Li Tun), sprawia, że warunki do nauki chińskiego są bardzo dobre. Wadą jest to, że organizacyjnie panuje tutaj spory bałagan (w imię zasady „nikt nic nie wie”), co przy zerowej znajomości angielskiego może być sporym utrudnieniem, szczególnie na początku, dla nowoprzybyłych.

Zajęcia
Klasy liczą po ok. 20 osób. Dominuje świat azjatycki, a więc przede wszystkim Koreańczycy, Japończycy i Mongołowie. Sporo również Rosjan, a także obywateli byłych republik radzieckich (przede wszystkim Kazachów). Jest trochę Latynosów, głównie z Meksyku, a także trochę ludzi z Zachodu (choć mało). Polaków można policzyć na palcach jednej ręki (w chwili obecnej jest nas trójka). Wyżej wymienione cechy również mogą pomóc w nauce chińskiego, gdyż z Japończykami i Koreańczykami zazwyczaj inaczej dogadać się nie da (przy założeniu, że się w ogóle da). Poziom nauczania jest dobry, jeśli nie bardzo dobry, czemu niewątpliwie pomagają warunki zewnętrzne. Przy regularnym uczęszczaniu na zajęcia (nie jest to aż tak pilnie przestrzegane, trzeba być na 60 % zajęć, by uzyskać zaliczenie semestru) a także własnej pracy można szybko zobaczyć rezultaty nauki.

Podsumowanie
ErWai to dobre miejsce dla tych, którzy chcą się nauczyć języka, natomiast zdecydowanie nie dla szukających rozrywki w międzynarodowym gronie. Nie jest to również najlepsze miejsce do prowadzenia badań (chyba, że socjologicznych), gdyż oddalenie od bibliotek, księgarń i ośrodków naukowych jest znaczne.

Zapraszam do zadawania pytań, na które nie udało mi się odpowiedzieć w tym krótkim tekście.

Autor: Michał Lubina

Przeniesione ze starego forum SSPC, autor: Michał Lubina

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.170 s.
Zasilane przez Forum Kunena