Opis uczelni: Uniwersytet w Shandong

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #4096 przez achinger
Uniwersytet w Shandong
Shandong University
山东大学

Adres
SHANDONG UNIVERSITY
Shanda Nan Road
250 100 Jinan
China

Adres po chińsku
中国
山东省
济南市 (250 100 – kod pocztowy)
历城区山
大南路27号

Strona internetowa
http://www.sdu.edu.cn/

Akademik
Z otrzymaniem akademika nie ma żadnego problemu. Każdy kto przyjedzie na Uniwersytet przed rejestracją na zajęcia, rejestruje sie w akademiku. Ceny wahają się średnio od 35 do 45 rmb/doba (dokładny opis znajduje sie na ichniej stronie). Standard akademików jest dość różny. Dużo zależy od tego czy jest sie stypendystą, czy opłaca się akademik samodzielnie. Ci, co płacą z własnej kieszeni i chcą mieć pokój jednoosobowy, mogą liczyć na mały pokój z łazienką. Standard jest średni, ale da się żyć. Poza tym można dostać pokoje dwuosobowe z łazienką w środku oraz jednoosobowe ze wspólna łazienką na korytarzu.
Większość akademików usytuowanych jest na terenie Uniwerku (tam gdzie prowadzone są zajęcia z języka), tak więc droga do szkoły zabiera 3 - 5 minut.
Akademiki zawierają kuchnię na każdym piętrze. Można tam przyrządzać posiłki, jeżeli ktoś ma na to ochotę. W akademikach można też prać swoje ubrania w znajdujących się tam pralkach. Kosztuje to cztery yuany od prania.

Zajęcia
Szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć na stronie Uniwersytetu. Wszystko jest jasno opisane. Punktualność zapisów nie jest ściśle przestrzegana, jednak każdy musi przejść egzamin wstępny, aby trafić do klasy stosownej do jego poziomu znajomości języka. W razie opóźnienia przyjazdu, nie trzeba się denerwować, albowiem uniwersytet jest bardzo tolerancyjny.
Ilość godzin lekcyjnych to przeważnie: 4 godziny lekcyjne dziennie od poniedziałku do piątku, plus zajęcia kulturalne (też obowiązkowe) raz w tygodniu - 3 godziny. Poza tym oczywiście zajęcia do wyboru - 2 godziny w tygodniu np. taijiquan (太极拳), czytanie gazet, kaligrafia itd. - zależy od semestru i dostępnych nauczycieli, którzy prowadza poszczególne zajęcia. Poza tym dla zaawansowanych w chińskim języku uczniów są jeszcze inne zajęcia i właściwie od przedsiębiorczości danego ucznia zależy na jakie zajęcia będzie uczęszczał.
Nauczyciele (przynajmniej w moim przypadku) są przewspaniali - komunikacja 5, poczucie humoru 5, cierpliwość dla początkujących 10+ ), umiejętność nauczania 5.
Generalnie, atmosfera jest bardzo przyjazna i jeśli chodzi o moja klasę to może trochę nietypowa w porównaniu do innych klas... Zrzyliśmy się i poznaliśmy (tez przy piwie), a więc nie mamy oporów w aktywnym uczestniczeniu na lekcji... Arab, Koreańczyk, Japończyk, Australijczyk czy Polak, każdy ma cos do powiedzenia i zawsze jest dużo śmiechu w klasie - co bardzo pomaga rozładować atmosferę i zapamiętać nowe słowa...
Klasy dzielą się na trzy poziomy, a wewnątrz tych poziomów na poszczególne grupy, zależnie od potrzeb w danym semestrze. Przedmiotami prowadzącymi są 精读课 (gramatyka) i 口语课­ (język mówiony). Oprócz tego w programie znajdują się też 听力课 (rozumienie ze słuchu) i 读写课(rozumienie czytanego tekstu i pisanie wypracowań).

Egzaminy
No cóż egzaminy jak egzaminy, jak każde... trzeba sie uczyć i trzeba zaliczyć... Ogólnie do przejścia. Są trzy podstawowe egzaminy: słuchanie, mówienie, gramatyka z pisaniem.
Są dwa rodzaje egzaminów, ćwierćsemestralne i semestralne. Zdaje się je z każdego z przedmiotów kursowych. Nie dotyczą one lekcji dodatkowych, na które studenci mogą, lecz nie muszą uczęszczać. Jeżeli dany uczeń był nieobecny na lekcjach przez dłuższy okres czasu, może zostać niedopuszczony do egzaminu z danego przedmiotu. Przedmioty dodatkowe są zaliczane na podstawie obecności. Z mojego doświadczenia wynika, że zajęcia prowadzone na Shandong University dobrze przygotowują do zdania egzaminu HSK (汉语水平考试).

Kampus i lokalizacja
Dzisiaj cały kampus, jak i z resztą cały Uniwersytet przechodzą generalny remont, a to z okazji nadchodzącej 110 rocznicy założenia Uniwerku w Jinanie. Cała okolica jest przyjemna i bardzo zielona. Wiosną kwitły wszędobylskie magnolie... Cały Uniwerek jest mocno rozbudowywany. Są sale gimnastyczne, a niedługo zostaną oddane do użytku ogromny basen i kino.
Dojazd do centrum jest bardzo dogodny np. autobus nr 1, a poza tym wszystko jest na miejscu... W końcu to kilkumilionowe miasto...

Biblioteka
Uniwersytet posiada dużą, dobrze zaopatrzoną bibliotekę. W jej zbiorach znajdują się książki zarówno w języku chińskim, jak i anglielskim. Studenci zagraniczni, po wyrobieniu sobie karty bibliotecznej mogą z niej swobodnie korzystać.

Charakter prowincji
Prowincja Shandong należy do najbardziej konserwatywnych prowincji w Chinach. Znajduje się w niej dom rodzinny Konfucjusza. Wpływ konfucjanizmu na myślenie i zachowania ludzi jest tu zauważalny. Polecam przyjazd do Jinanu każdemu, kto chce lepiej zrozumieć chińską, tradycyjną mentalność.

Ceny
Do zalet Jinanu należą niskie ceny. Życie jest tu mniej więcej pięć razy tańsze niż w Pekinie i dwa razy tańsze niż w Qingdao.

Przestroga
Nowoprzybyli powinni uważać na taksówkarzy i przypominać im o włączeniu taksometru, aby uniknąć oszustwa z ich strony.

Residence Permit
Uniwersytet pomaga w zdobyciu RESIDENCE PERMIT (pozwolenia na pobyt). Wszyscy nowoprzybyli studenci dzieleni są na grupy i wraz z nauczycielami udają się na policję, gdzie zostawiają potrzebne dokumenty, a po tygodniu odbierają paszport z wbitym pozwoleniem na pobyt. Zdobycie go jest równoznaczne z wizą wielokrotnego wjazdu na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej.

Ogólna ocena
Teren bardzo przyjazny. Ludzie w Jinanie przyjacielscy i pomocni 

Ocena końcowa
4,5

Zapraszam do zadawania pytań, na które nie udało mi się odpowiedzieć w tym krótkim tekście.

Autor: Dorota Aleksa

Przeniesione ze starego forum SSPC, autor: Dorota Aleksa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.190 s.
Zasilane przez Forum Kunena