Studia w Chinach parę pytań

Więcej
6 lata 8 miesiąc temu #5535 przez Kopar
Witam! Obecnie studiuję politologię w Polsce (jestem na 3 roku). Mam pytania dotyczące studiów w Chinach. Nie umiem języka Chińskiego.
1. Jakie są wymagania, aby studiować? (chodzi mi o jakieś certyfikaty językowe itd.)
2. Jakie są mniej więcej koszta (opłata za semestr, mieszkanie, utrzymanie itd.)
3. Czy da się tam studiować sinologię po angielsku?? A jeśli nie to czy da się tam studiować przedmioty humanistyczne po angielsku (typu politologia, filozofia itd.)
Chciałbym cały przyszły rok poświęcić do przygotowania się na tą wyprawę :). Oczywiście zamierzam studiować od 1 roku.

Dzięki za odpowiedź

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 8 miesiąc temu #5555 przez qewsade
Jakoże sam jadę na studia licencjackie w tym roku, oraz że uzyskałem praktycznie wszelkie potrzebne mi informacje (poza paroma szczegółami ;) ) mogę spróbować Ci pomóc :

1. Co do wymagań, wszystko zależy jakie studia. Osobiście idę na studia po angielsku, z założeniem nauczenia się chińskiego - tam wymagają na Bachelor zdaną maturę  i wykaz wszystkich ocen przetłumaczone na angielski lub chiński, egzamin językowy TOEFL/IELTS - to myślę główne dokumenty. Oprócz tego respektowanie praw chińskich, być zdrowym (badanie lekarskie), mieć paszport ważny. Czasami mogą wymagać jakiś papierów typu Family Finance Support. Jeśli myślisz o studiach non-degree, to raczej certyfikaty językowe nie będą potrzebne.

2. Co do kosztów ponownie wszystko zależy do studiów :) ceny są różne - widzałem wachające się od 12 000 do nawet 70 000 RMB rocznie. Przeważnie jest to koszt ok 20 000 rocznie. Co do mieszkań wielkiego doświadczenia nie mam, mój znajomy siedzi w Nanjing i tam natomiast jego kolega studiuje w okolicy i ma mieszkanko, za które płaci ok 1000 RMB z opłatami i internetem - ale metrażu nie pamiętam :/ Co do utrzymania różnie - byłem w Nanjing w odwiedzinach i zakres cenowy jest spory, ale generalnie jedząc lokalne rzeczy jest tanio. Jeśli chodzi o akademiki - również różnie, nie wiem zbyt wiele, ale tam gdzie zamierzam iść płacę ok 1000 RMB za pokój jednoosobowy lub 500 RMB za podwójny. Trzeba też wliczać koszty lotu, ubezpieczenia na miejscu, wyrobienia resident permit itp.

3. Sam nie idę na sinologię więc nie wiem i nie wypowiadam się zbytnio na ten temat :) wiem, że są kursy w 2 językach, gdzie najpierw jest intensywna nauka języka a później zaczynają się prawdziwe zajęcia.

To tyle, jakby co pytaj, może coś jeszcze będę w stanie Ci pomóc.

Ps. Mam nadzieję, że z tak niską rangą mogę udzielać jakiś tam skromnych informacji :)

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu - 6 lata 5 miesiąc temu #5629 przez PolskaChinka
Ja zaczęłam studia licencjackie na Uniwersytecie Donghua w Szanghaju 2 lata temu. Studiuję biznes i sinologię jednocześnie (po angielsku). Dyplom jeden, tylko z biznesu. Część sinologiczna jest bardziej dodatkowa, składa się z przedmiotów związanych z kulturą chińską (taiji, kaligrafia, chińska kultura, chińska filozofia, etc.) i z zajęć z chińskiego. Aby dostać dyplom trzeba zdać HSK 4. Ja już zdałam, ale dalej chodzę na zajęcia z chińskiego - mamy tu dość dużą dowolność w wyborze przedmiotów. Ale wracając do sedna tematu:

1. Donghua wymaga wyników z matury przetłumaczonych na angielski i świadectwo maturalne (ja akurat nie tłumaczyłam na pl). Żadne certyfikaty językowe nie były wymagane, ale te z j. angielskiego zwalniają z kilku przedmiotów związanych z j.angielskim. Można tu też studiować faktyczną sinologię, albo normalne kierunki w języku chińskim (hard core). Nie znam wymagań do tych działów, ale mogę się popytać, jeżeli Cię to interesuje.

2. Jeżeli chodzi o koszta, to tak jak wspomina qewsade, jest ogromna rozbieżność pomiędzy (1) miastami, (2) poszczególnymi uczelniami. Rachunek jest prosty: im większe miasto, tym wyższe koszty życia i prawdopodobnie droższy uniwersytet. Wszędzie tu da się przeżyć tanio, ale trzeba pamiętać, że tanie chińskie jedzenie jest bardzo niezdrowe (glutaminian sodu dodawany na potęgę, sztuczne jajka, podpsute mięso etc.)

3. Przedmioty jakie można studiować tu po angielsku (te o których ja wiem) to tradycyjna medycyna chińska, biznes i handel międzynarodowy. O sinologi po angielsku nie słyszałam. U nas to jest chyba pomieszane: zajęcia z chińskiego są po chińsku, a przedmioty z kultury w chinglisz:) Też mogę to dokładnie sprawdzić, jeżeli chcesz :)

Chętnie odpowiem na więcej Twoich pytań!

Ciekawe historie, niespotykane przygody, użyteczne informacje, relacje z podróży i piękne zdjęcia! Zapraszam na ( skosnymokiem.blogspot.com )
Ostatnia6 lata 5 miesiąc temu edycja: od.

Czas generowania strony: 0.182 s.
Zasilane przez Forum Kunena