„Krzaczki”

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #165 przez Niltinco
„Krzaczki” was created by Niltinco
Powoli przymierzam się do nauki chińskiego, a że już w zetknięciu z innym językiem miałam do czynienia w krzaczastym pismem mam kilka pytań odnośnie tego jak to wygląda w języku chińskim.
1. Ile znaków trzeba znać by swobodnie poruszać się w chińskim środowisku (czytanie gazet, współczesnych książek, info na necie)? Usłyszałam już kilka sprzecznych informacji więc wolę się upewnić ;).
2. Ile znaków trzeba znać by rozczytywać się w chińskiej klasyce?
3. Ile znaków musi opanować sinolog w ciągu 5 lat studiów i czy pokrywa się to ze znajomością pisma przeciętnego, wykształconego Chińczyka?
4. Czy jest tabela znaków używanych na co dzień tak jak ma to miejsce w japońskim?
5. Jak wygląda nauka znaków w podziale na poszczególne lata w chińskich szkołach?
Na razie nie mam więcej pytań :).

jugyouchuu.blogspot.com/   - lekcje japońskiego oczami lektora

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #166 przez homikus
Replied by homikus on topic „Krzaczki”
Hm, chcesz uczyć się na własną rękę, czy masz jakiś chytry plan? ;)

Na wszystkie pytania nie jestem w stanie odpowiedzieć, ale:

ad.1
I ja już słyszałem tu mnóstwo sprzecznych informacji. Ale chyba liczba rzędu 7-8 tysięcy powinna być w miarę poprawna. Po podstawówce w Chinach dzieci znają około 3 tysięcy znaków. Kiedy ja oceniałem stan swojej wiedzy na mniej więcej tyle, o pełnej swobodzie mogłem sobie co najwyżej pomarzyć. Zatem 3 tysiące nie wystarczą. Około 7-8 tysięcy powinno wystarczyć do w miarę swobodnego czytania prasy, książek, oglądania telewizji. Jednak o bardziej wyrafinowanych czy specjalistycznych dziełach i tekstach znów można sobie co najwyżej pomarzyć.

ad.2
Ba! Klasyczny język chiński to zupełnie inna bajka. Nie odważę się tutaj podawać żadnych liczb, ale aby czytać klasykę trzeba po pierwsze znać klasyczne formy wszystkich uproszczonych znaków, a po drugie nauczyć się gramatyki języka klasycznego, która ze współczesnym ma niewiele wspólnego. Do tego dochodzi jeszcze wiele pomniejszych różnic. Dlatego jest to w zasadzie odrębne zagadnienie.

ad.3
Cha, cha, jeśli polegać tylko na tym, czego uczą na studiach, to do wykształconego Chińczyka baaardzo daleko. Daleko nawet do dobrego ucznia szkoły średniej. Tu liczy się przede wszystkim własna systematyczna praca i zapał. Od pewnego momentu większości trzeba się po prostu uczyć samemu.

ad.4
Nic mi na ten temat nie wiadomo. Są co prawda jakieś tam słowniki najczęściej używanych znaków i słów, ale to jednak nie to samo.

ad.5
Nie mam zielonego pojęcia :)

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #167 przez Beijing
Replied by Beijing on topic „Krzaczki”
Ad.1

Masz rację, są różne teorie, różne źródła podają że 1000, drugie że 2000. Nie wiem, w każdym razie orientacyjnie jestem analfabetą w ~70 % :)

Ad.4

Jeżeli mogę sobie pozwolić na mały spam to: www.csulb.edu/~txie/azi/azi.htm , ale nie wiem czy w jakiś sposób Ci to pomoże.

Edit: Widzę Towarzyszu homikus, że mamy różne teorie, w każdym razie moja wiedza oparta jest o wiadomości z polskich stron internetowych, które jak wiemy są na kiepskim poziomie jeśli chodzi o temat Chin.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu - 11 lata 2 miesiąc temu #168 przez homikus
Replied by homikus on topic „Krzaczki”

Ad.1

Masz rację, są różne teorie, różne źródła podają że 1000, drugie że 2000.

Oj wybacz, ale to chyba żart :) Z tysiącem znaków, to co najwyżej można poszpanować przed znajomymi :P

Edit: Widzę Towarzyszu homikus, że mamy różne teorie, w każdym razie moja wiedza oparta jest o wiadomości z polskich stron internetowych, które jak wiemy są na kiepskim poziomie jeśli chodzi o temat Chin.

Ech, niestety jest to do pewnego stopnia rzecz względna. Dla jednego swobodne czytanie prasy to dopuszczalne zaglądanie do słownika dwa razy na akapit, dla innego pięć, a dla jeszcze innego znajomość niemal 100% znaków w tekście. Mi najbliżej do tych ostatnich, stąd też zawsze przychylam się do wyższych, może czasem zawyżonych, szacunków. Ale taka ma natura - wolę pozytywne i miłe ewentualne zaskoczenia, niż te im przeciwne :)

Jeżeli mogę sobie pozwolić na mały spam to: www.csulb.edu/~txie/azi/azi.htm , ale nie wiem czy w jakiś sposób Ci to pomoże.

Należy zaznaczyć, że są to znaki w pełnych formach.

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum
Ostatnia11 lata 2 miesiąc temu edycja: od.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu - 11 lata 2 miesiąc temu #170 przez Niltinco
Replied by Niltinco on topic „Krzaczki”

Hm, chcesz uczyć się na własną rękę, czy masz jakiś chytry plan?

Mam chytry plan ;). Co prawda najpierw chcę sobie kupić książkę do samodzielnej nauki, ale raczej nie po to by się z niej uczyć jakoś na poważnie (co w przypadku każdego języka, a zwłaszcza chińskiego byłoby karkołomne) tylko by porównać użycie partykuł w stosunku do japońskiego (wiem wiem te języki nie są do siebie podobne) i ogólnie jak co i z czym to się je :P. W przyszłości mam zamiar rozpocząć już normalną naukę z nauczycielem, a gdyby jakimś cudem moja uczelnia od października zafundowała mi lektorat z chińskiego to byłabym wniebowzięta.

Dzięki Wam za odpowiedzi na moje pytania :). Liczę na więcej odpowiedzi bo im więcej info tym lepiej ;).

jugyouchuu.blogspot.com/   - lekcje japońskiego oczami lektora

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu - 11 lata 2 miesiąc temu #286 przez TaoQian
Replied by TaoQian on topic „Krzaczki”
zeby sie uczyc samemu trzeba miec sluch wewnetrzny jak mozart, nie polecam tej metody w innym przypadku bo prowadzi do flustracji. znajac mandarysnki chcialem sie na wlasna reke nauczyc kantonskiego - gdzie tonow jest znacznie wiecej - no i nie dalo sie, nie jestem mozartem.

3000 spokojnie wystarcza do czytania ksiazek wspolczenych beletrystyczneych i rozumienia 80% - zakladajac ze znasz slownictwo. jesli chodzi o skiazki faktograficzne, to zakladajac ze znasz sie na tematyce mozesz rozumiec znacznie wiecej, ale wtedy te ostatnie 500 znakow to beda inne znaki ktore muszis znac. Jak ktos zna 5000-7000 znakow to znaczy ze skonczyl studia w Chinach i pewnie jest Chinczykiem :)

Czas generowania strony: 0.226 s.
Zasilane przez Forum Kunena