HSK

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #365 przez ravmk
HSK was created by ravmk
Mam prośbę, aby ktoś mi mógł powiedzieć więcej o egzaminie z Chińskiego - HSK (Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì). Kiedy byłem w Chinach, praktycznie w każdej księgarni, w dziale z książkami do nauki Chińskiego było coś o HSK. W Polsce nie ma żadnych śladów (już pomijał fakt , że bardzo trudno znaleźć jakąkolwiek dobrą książkę do Chińskiego). Może ktoś zdawał już ten egzamin?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Wlodek
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #367 przez Wlodek
Replied by Wlodek on topic HSK
haha, odwieczny temat HSK, rozpalający do czerwoności wszystkich Azjatów. Jak przy każdym egzaminie trzeba odpowiednio dużo wcześniej poćwiczyć bo ważna jest znajomość tego systemu. Powiem tak: jak dla mnie to stawia on nacisk przede wszystkim na pamięciówkę, wkuwanie słów, zwrotów, chengyu itd. Ciekawym faktem jest to, że z wieloma Azjatami, którzy świetnie zdali HSK w ogóle nie można się dogadać po chińsku :)
Nie wiem jak jest z materiałami u nas, ale w Chinach to jest faktycznie już cały przemysł.
A swoją drogą, co z tym HSK w Polsce? Można będzie kiedyś zdać gaoji?

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #370 przez hxx
Replied by hxx on topic HSK
jeden kolega opowiadał, że egzamin z mówienia chyba na gaoji  polegał na tym, że dostawało się tekst i czytało się go na głos. wszystko było nagrywane na kasetę magnetofonową, a nagranie było przesyłane dalej i oceniane jako egzamin ustny. Jak dla mnie zupełnie kuriozalna forma.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #378 przez Yao laoshi
Replied by Yao laoshi on topic HSK
Tak, tak właśnie wygląda (tudzież wyglądał 4 lata temu, kiedy ja zdawałem) ustny gaoji... Trzeba było przeczytać na głos krótki tekst, a potem odpowiedzieć na dwa debilne pytania (nie były to pytania do tekstu, ale pytania "wolne", stanowiące drugą część egzaminu ustnego). Wszystko to mówiło się do magnetofonu umieszczonego w stole (egzamin odbywał się w laboratorium językowym)... jednocześnie z ok. 40 innymi osobami, bo cała sala była zapełniona zdającymi i oczywiście wszyscy musieli się nagrywać jednocześnie.

HSK, jak każdy egzamin "na certyfikat", nie sprawdza poziomu znajomości języka, lecz - jak zauważył słusznie Włodek - poziom techniki rozwiązywania tego rodzaju testów. Prawdą jest także, że jest został on opracowany z myślą o Azjatach, w związku z czym umiejętności językowe np. Europejczyków bada skrajnie nierzetelnie (mówię to z perspektywy kilkuletniego doświadczenia w dydaktyce języków obcych, w tym chińskiego).

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #400 przez homikus
Replied by homikus on topic HSK
Moje zajęcia na uniwersytecie w Chinach miały podobno na celu przede wszystkim przygotowanie nas do HSK, choć nie pamiętam, który poziom starali nam się wcisnąć nauczyciele, ale chyba to był jednak zhongji.

I na pewno nie zapomnę jednego. Szanowna nasza pani wykładowczyni miała bzika na punkcie chengyu, z zajęć na zajęcia wkuwaliśmy po kilkanaście albo i kilkadziesiąt, potem głównie z nich nas sprawdzała. Były oczywiście i inne zagadnienia, jak na przykład użycie słów zbliżonych znaczeniowo (to drugi jej konik).

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #447 przez Michal Wolodyjowski
Replied by Michal Wolodyjowski on topic HSK
Zaden pracodawca mnie nigdy o ten egzamin nie zapytal. Wystarcza, ze stwierdza, ze faktycznie mowie i pisze po chinsku.

Czas generowania strony: 0.382 s.
Zasilane przez Forum Kunena