Kilka pytań (Gramatyka)

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #5650 przez Dib0n
Cześć !

Studiuję Chiński w Niemczech, przez co muszę uczyć się wyłącznie po Niemiecku, co czasami sprawia mi trudności w rozumieniu pewnych zagadnień gramatycznych, dlatego chciałbym zadać kilka pytań odnośnie chińskiej gramatyki, bym mógł lepiej zrozumień pewne zależności względem polskiej gramatyki.

Do rzeczy:

Jaka jest różnica między 一点儿 i 有点儿 ? Ogólnie wiem, że znaczą to samo, jednak w zależności od tego że yidianr stoi przed rzeczownikiem, ale jednak w niektórych przypadkach youdianr też stoi przed rzeczownikiem.

Jaką funkcję dokładnie pełni 把 i 得 ? Chodzi mi o porównanie z językiem polski.

Z góry dzięki za waszą pomoc :) !

Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #5652 przez achinger
Replied by achinger on topic Kilka pytań (Gramatyka)
一点儿 - przymiotnik stawiamy z przodu (np. 快一点儿)

有点儿 - przymiotnik stawiamy z tyłu (np. 有点儿贵)

Zresztą ktoś to już na tym forum chyba omawiał.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #5653 przez PolskaChinka
把 tylko zmienia kolejność w zdaniu. Jeżeli chodzi o 得, to musisz sprecyzować, ale chyba chodzi Ci o funkcję w zdaniu, gdzie 得 jest używane jako pomocniczy znak przy przypisywaniu przymiotników do czasownika: 跑得快 - biec + 得 + szybko. Jak cos to się dopytuj:)

Ciekawe historie, niespotykane przygody, użyteczne informacje, relacje z podróży i piękne zdjęcia! Zapraszam na ( skosnymokiem.blogspot.com )

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #5850 przez Dib0n
Replied by Dib0n on topic Kilka pytań (Gramatyka)
Aż wstyd odpisywać po takim czasie! Jednak ostatnio nie miałem okazji :D W czwartek mam egzamin z Chińskiego i obecnie uczę się po kilka godziń dziennie, bo nie chcę sobie zawalić wakację, bo mam w planach w końcu odwiedzić ojczyznę :D

Dzięki za wasze wskazówki! Sam też ostatnio dokładniej studiowałem te zagadnienia i już mi jakoś lepiej to idzie :)

把 ,就 , 。。。比。。。 , 。。。跟。。。一样 , 而且 ,不但 , 虽然 , 如果 - Tego uczyłem się w tym semestrze i na tym będzie się skupiał mój egzamin :D Potrzebowałem waszej pomocy, ponieważ uczę się chińskiego po niemiecku, a niemiecki nie jest moim językiem ojczystym, więc często muszę uzupełniać pewnie zdania moją polską logiką :D

Może moglibyśmy stworzyć jakieś sub forum, gdzie można byłoby założyć wątki z pewnymi zagadnieniami gramatycznymi ? Chętnie bym pomógł na tyle ile potrafię :)

Pozdrawiam

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #5852 przez achinger
Replied by achinger on topic Kilka pytań (Gramatyka)
@Cesarz,

Dałoby się w kategorii "Chiny (中国)" dziale Język chiński założyć dział podrzędny: "Gramatyka"?

Pozdro

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #5853 przez homikus
Replied by homikus on topic Kilka pytań (Gramatyka)
No 把! Oczywiście. Pozostaje jednak pytanie: czy takie rozdrobnienie ma sens? Osobiście pozostaje 寡人 sceptyczny, jako że w samym dziale "Język chiński" są zaledwie dwa, nazwijmy to, aktywne wątki. Ale jeśli widzi Gubernator taką potrzebę, to techniczne przeszkody nie istnieją. I jeśli po chwili zastanowienia potwierdzi, że należy miejsce takie stworzyć - 寡人 stworzy.

@Dib0n
Absolutnie osobliwy system nauczania. Ciekawe, czy skuteczny ;]

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Czas generowania strony: 0.210 s.
Zasilane przez Forum Kunena