Instytut Konfucjusza we Wrocławiu

  • Topic Author
  • 访客
  • 访客
12 年 1 个月 前 #1738
Nauką języka mandaryńskiego, chińskiej kultury, literatury i historii będzie się zajmował otwarty we wtorek we Wrocławiu Instytut Konfucjusza.

Wzorowana na Goethe Institut i British Council placówka została utworzona przez Uniwersytet Wrocławski (UWr) we współpracy z chińskim Uniwersytetem w Xiamen, dlatego instytut będzie miał dwóch dyrektorów, chińskiego i polskiego.

Jak powiedział PAP polski dyrektor instytutu Gościwit Malinowski, inicjatorami powstania placówki byli pracownicy wrocławskiej uczelni, którzy interesują się Dalekim Wschodem.

"Obecnie prowadzone są kursy języka mandaryńskiego, na które uczęszcza ok. 50 osób. Lektorami są pochodzący z Pekinu, Xiamen i prowincji Liaoning Chińczycy. Wkrótce rozpoczną się także spotkania poświęcone m.in. kulturze i życiu codziennemu w Chinach" - mówił Malinowski.

W rozmowie z PAP wykładowca Chensheng Li podkreślił, że największą trudność sprawia kursantom fonetyka. "W języku chińskim obowiązują cztery różne tony, które zmieniają nie tylko sposób wymowy, ale także znaczenie słowa" - powiedział Li.

Malinowski zapowiedział, że w przyszłym roku na UWr otwarta zostanie indianistyka, a w przyszłości także studia chińskie i arabskie.

Obecnie na świecie działa ponad 200 Instytutów Konfucjusza. W Europie pierwszą placówkę utworzono w lutym 2005 r. w Sztokholmie.

Konfucjusz (551-479 p.n.e.) zwany także Zhonghi, był najsłynniejszym chińskim filozofem. Został pochowany w Qufu, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Jego proste, niedogmatyczne maksymy są wciąż popularne w Chinach i innych krajach Dalekiego Wschodu.

Konfucjusz twierdził m.in., że zmysł moralny u człowieka jest odpowiednikiem kosmicznego porządku natury. W swej nauce w ogóle nie odwoływał się do sił nadprzyrodzonych, jako jedyny z twórców wielkiej doktryny nie twierdził, że pochodzi ona z jakiegokolwiek boskiego źródła czy też natchnienia niedostępnego dla innych ludzi.

(PAP)

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

  • Wlodek
  • 离线
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
More
12 年 1 个月 前 #1739 Wlodek
uhuhu, tyle tych zapowiedzianych Instytutów, że niedługo chyba w każdym powiecie będzie po kilka.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
12 年 1 个月 前 #1742 deming
Wzorowana na Goethe Institut i British Council placówka została utworzona przez Uniwersytet Wrocławski (UWr) we współpracy z chińskim Uniwersytetem w Xiamen, dlatego instytut będzie miał dwóch dyrektorów, chińskiego i polskiego....


tylko czy ilość przejdzie w jakość - na marginesie nie wiem ile British Councilów w Polsce...bo IK chyba będzie już z 5...

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
12 年 1 个月 前 #1745 Yao laoshi
Póki co są w Polsce 4 IK: w Krakowie, Poznaniu, Opolu i Wrocławiu. Sieć rzeczywiście niespodziewanie gęsta, biorąc pod uwagę, że według pierwotnych założeń na całym świecie miało być wszystkiego ok. 100 Instytutów.

Teraz jednak każda większa chińska uczelnia wyższa ma ambicję stworzenia za granicą przynajmniej jednego, dwóch IK, a ostatnio do uczelni dołączyło też Chińskie Radio Międzynarodowe, które tworzy "radiowe" IK. Jeśli tylko zagraniczna (czyli np. polska) uczelnia ma ochotę otworzyć u siebie IK, bez problemu znajdzie partnera, więc rzeczywiście możemy mieć wkrótce jeszcze więcej takich placówek.

Szkoda tylko, że w Chinach nie działają 4 Instytuty Adama Mickiewicza (chociaż to nie są placówki całkiem porównywalne, bo IAM zajmują się przede wszystkim promocją kultury, a IK języka) - w Chinach nie działa żadna taka placówka.

W "obrotach Instytutami" mamy zatem z Chinami, jak w handlu w ogóle, ogromny deficyt: -4.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
12 年 1 个月 前 - 12 年 1 个月 前 #1746 YLK
Yao, czy orientujesz sie jak wyglada sprawa zakladania IAM ze strony finansowej? Jakie sa przeszkody w zakladaniu tego typu placowek na swiecie? Pomijam oczywisty aspekt hermetycznosci naszej kultury  ;D i tego, ze byle gdzie nie bedziemy sie promowac, no ale gdybysmy chcieli np. w Mongolii (z calym szacunkiem dla Mongolii)?
Last edit: 12 年 1 个月 前 by .

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
12 年 1 个月 前 #1748 hxx
o kurcze, 厦大, moja aktualna alma mater!
szkoda, że nie w Warszawie :(
jakoś dziwnym trafem u nas IK nie ma..

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

创建页面时间:0.238秒
核心: Kunena 论坛