Prawo jazdy na skuter

More
8 年 2 周 前 #5253 ximinez
Czy ktoś z forumowiczów, kto mieszka dłużej na Tajwanie, potrafi wytłumaczyć mi logikę stojącą za przepisem mówiącym, że prawo jazdy na skuter można zrobić tylko jeżeli ma się wizę na dłużej niż rok? Na mojej uczelni semestr zaczął się później, niż ustawa przewiduje dlatego zabrakło mi 7 dni do pełnego roku na ARC. A pan w urzędzie komunikacji powiedział, że 規定 jest 規定 i nic nie wskóram. Żeby było ciekawiej, to międzynarodowego prawa jazdy można używać tylko przez krótki okres, więc w mojej sytuacji mogę co najwyżej jeździć nielegalnie. Idiotyzm.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

  • 访客
  • 访客
8 年 2 周 前 #5255
Replied by on topic Prawo jazdy na skuter
Mieszkałam na Tajwanie przez 2 lata. Nie wiem jak teraz, ale w latach 2005-2007 miałam dwa skutery i nigdy nie robiłam żadnego prawa jazdy. Większośc moich znajomych również tak funkcjowowało. Co ciekawe, 3 razy zostałam zatrzymana przez policję i 2 razy skończyło się na upomnieniu, a raz dostałam mandat, ale - co ciekawe, nie za brak prawa jazdy a za przejazd na czerwonym świetle -  600 NT  :)!

Tak naprawdę nie miałam  wyboru - nie byłabym w stanie w Taichungu funkcjonowac bez skutera - komunikacja miejska odpadała. Wiem, że w Tajpej już wtedy tajwańska drogówka była bardziej restrykcyjna w stosunku do obcokrajowców niż w mniejszych miastach. Byc może dlatego , że w Tajpej naprawdę istnieje sensowna komunikacja publiczna...

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
8 年 2 周 前 #5256 Bandicota
Replied by Bandicota on topic Prawo jazdy na skuter
Z moich doświadczeń ze skuterami na Tajwanie (Taipei, Taichung, Changhua, Kenting, Lanyu):

1. Na małe skuterki 50cc niepotrzebne jest prawo jazdy na jednoślady, wystarczy międzynarodowe (albo tajwańskie, japońskie, niemieckie lub inne prawo jazdy kat. B, z panstwa, które uznaje analogiczny dokument ROC na zasadzie wzajemności). Polskie międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez 3 miesiące od rejestracji, niemieckie chyba 6, itd, itp. Co ważne, taki dokument należy zalegalizować- jest ważny tylko z "wizą" wydaną przez Urząd Ruchu Drogowego. Niestety, na Tajwanie już się nie produkuje odobajów o tak małych pojemnościach, a elektryczne są jeszcze drogie.

2. Na pojemności większe niż 50cc trzeba mieć specjalne prawo jazdy. W mniejszych miastach można śmiało jeździć tak, jak Przedmówczyni objaśniała. Jeszcze w ubiegłym roku w ten sposób się poruszałam. Nigdy nie miałam problemu z funkcjonariuszami; ponadto wśród "długonosów" (czyt. cudzoziemców) krążą opowieści o nieśmiałości i kompleksach tajwańskiej policji na tle tym co zwykle- czyli języka angielskiego. Według opowieści z pierwszej ręki w czasie kontroli trzeba mówić po angielsku lub w innym strasznym języku (polski!) i łagodnie się uśmiechać, a funkcjonariusze odpuszczają. Problem pojawia się, kiedy zdarzy się wypadek- wtedy policja skrupulatnie przestrzega prawa i można mieć poważne problemy.

3. Taka metoda nie działa w Tajpej.

Można natomiast iść do swojej szkoły i poprosić jakąś miłą panią sekretarkę o zaświadczenie, że ma się po zakończeniu nauki jeszcze jakieś obowiązki związane ze szkołą, np przez 2 tygodnie. Idzie się z takim zaświadczeniem na komisariat (w Tajpej to gdzieś koło Ximen Ding) i dostaje się przedłużenie wizy. Kiedyś w ten sposób przedłużyłam ważność wizy o 2 dni.

Podsumowując-  rower to zdecydowanie mniejszy mafan.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
7 年 8 个月 前 #5471 Mrówa
Replied by Mrówa on topic Prawo jazdy na skuter
W 高雄 na skuterki 100cc wystarczyła... moja legitymacja studencka, tak więc raj na ziemii. : )

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
7 年 7 个月 前 #5533 ximinez
Replied by ximinez on topic Prawo jazdy na skuter
Ostatecznie zrobiłem prawo jazdy jak tylko dostałem nowe ARC, obyło się bez problemów. Znajomi obcokrajowcy pukali się w czoła, bo "po co Ci prawo jazdy, przecież białasów tu nikt nie zatrzymuje!" W ciągu pierwszego miesiąca regularnego przemieszczania się na skuterze ściągnęli mnie z drogi 3 razy, za każdym razem podejrzewając jazdę po pijaku ;) Wniosek z tego taki, że jak się jest duży, łysy, z tatuażami i jeździ wieczorami, to nie ma przebacz - wszystkie dokumenty muszą być w porządku.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

创建页面时间:0.215秒
核心: Kunena 论坛