Dalajlama w Polsce

More
11 年 6 个月 前 #1670 Yao laoshi
Stało się tak, jak przewidywałem... Donald przyjechał, pościskał rączki, nawet zdjęcia na pierwszej stronie "Renmin Ribao" się doczekał, a teraz Polska znowu odeszła w Chinach w niebyt...

Tournee Dalajlamy po naszym pięknym kraju spowodowało już pośrednio m.in. odwołanie szczytu UE-Chiny, który miał się odbyć w przyszłym tygodniu w Lyonie. Ciekawostką jest jednak to, że kamieniem obrazy jest (marginalne z punktu widzenia programu wizyty Dalajlamy) spotkanie z Sarkozym. Tu właśnie widzimy nasze miejsce w szeregu: rzecznik chińskiego MSZ szeroko rozwodzi się nad tym, jak bardzo Sarkozy rani uczucia chińskich władz i chińskiego narodu, tutejsze gazety opisują szczegółowo, jak przykro jest Chinom, że Francja "nie zapewnia właściwej atmosfery" dla odbycia tego ważnego spotkania, ale słowo "Polska" nigdzie nie pada, choćby na marginesie... Może to i dobrze, że nie jesteśmy na linii strzału, ale takie ostentacyjne niemal ignorowanie kraju nad Wisłą chyba jednak o czymś świadczy.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

  • 访客
  • 访客
11 年 6 个月 前 #1672
Replied by on topic Dalajlama w Polsce
Cóż, Polacy jak zwykle muszą pokazać co to nie my. Efekt taki że pomachamy znowu szabelką i pokrzyczymy, a świat pójdzie do przodu.
Mnie zapadła w pamięć pewna scena podczas ceremonii otwarcia igrzysk - kiedy wchodziły na arenę reprezentacje większych krajów, kamera pokazywała siedzących na trybunach ich przywódców. Był więc Bush, Sarko, Berlusconi... Natomiast kiedy wchodziła polska reprezentacja, pokazano Irenę Szewińską. Jeszcze ktoś pomyślał, że to polska prezydent. Bush i reszta spotkali się z Chińczykami i pewnie coś dla siebie załatwili przy okazji. Ale co z tego. Ważne, że nas zobaczono jak potupaliśmy nóżką za wolność naszą i waszą.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
11 年 5 个月 前 #1800 xiaobai
Replied by xiaobai on topic Dalajlama w Polsce
A propos walki za wolnośc naszą i waszą. Pytanie do Dalajlamy podczas spotkania na Torwarze:
"Czy to grzech źle życzyć Chińczykom?"  :o :o
Dobrze, że się taki (wy)znawca Tybetu na wszelki wypadek spytał, chyba nie byl jednak do końca pewny...


Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
11 年 5 个月 前 #1804 Yao laoshi
Replied by Yao laoshi on topic Dalajlama w Polsce
Ciekawe też, czy to grzech nienawidzić Chińczyków tak bardzo, żeby uciekać się do tak wysublimowanych porównań?

wyborcza.pl/1,75968,6054616,Warszawa_wybrala_makaron.html

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
11 年 5 个月 前 #1805 xiaobai
Replied by xiaobai on topic Dalajlama w Polsce
Pan Pacewicz, Wyborcza i (wy)znawcy wiedzą lepiej, co Dalajlama ma na myśli.

Wiedzą też lepiej co ma np. Tajwan (en gros) na myśli. Wczoraj zasłyszane w radiu, nie wiem, kto mówił: "Dlaczego nie zrezygnujemy ze stosunków dyplomatycznych z ChRL, które jest państwem autorytarnym i nie nawiążemy stosunków z Republiką Chińską, która jest normalnym, demokratycznym krajem?" Przyznam, że nie mam ani ciętej riposty, ani puenty.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

创建页面时间:0.218秒
核心: Kunena 论坛