HSK

More
12 年 1 周 前 #365 ravmk
HSK was created by ravmk
Mam prośbę, aby ktoś mi mógł powiedzieć więcej o egzaminie z Chińskiego - HSK (Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì). Kiedy byłem w Chinach, praktycznie w każdej księgarni, w dziale z książkami do nauki Chińskiego było coś o HSK. W Polsce nie ma żadnych śladów (już pomijał fakt , że bardzo trudno znaleźć jakąkolwiek dobrą książkę do Chińskiego). Może ktoś zdawał już ten egzamin?


Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

  • Wlodek
  • 离线
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
More
12 年 1 周 前 #367 Wlodek
Replied by Wlodek on topic Odp: HSK
haha, odwieczny temat HSK, rozpalający do czerwoności wszystkich Azjatów. Jak przy każdym egzaminie trzeba odpowiednio dużo wcześniej poćwiczyć bo ważna jest znajomość tego systemu. Powiem tak: jak dla mnie to stawia on nacisk przede wszystkim na pamięciówkę, wkuwanie słów, zwrotów, chengyu itd. Ciekawym faktem jest to, że z wieloma Azjatami, którzy świetnie zdali HSK w ogóle nie można się dogadać po chińsku :)
Nie wiem jak jest z materiałami u nas, ale w Chinach to jest faktycznie już cały przemysł.
A swoją drogą, co z tym HSK w Polsce? Można będzie kiedyś zdać gaoji?

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
12 年 1 周 前 #370 hxx
Replied by hxx on topic Odp: HSK
jeden kolega opowiadał, że egzamin z mówienia chyba na gaoji  polegał na tym, że dostawało się tekst i czytało się go na głos. wszystko było nagrywane na kasetę magnetofonową, a nagranie było przesyłane dalej i oceniane jako egzamin ustny. Jak dla mnie zupełnie kuriozalna forma.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
12 年 1 周 前 #378 Yao laoshi
Replied by Yao laoshi on topic Odp: HSK
Tak, tak właśnie wygląda (tudzież wyglądał 4 lata temu, kiedy ja zdawałem) ustny gaoji... Trzeba było przeczytać na głos krótki tekst, a potem odpowiedzieć na dwa debilne pytania (nie były to pytania do tekstu, ale pytania "wolne", stanowiące drugą część egzaminu ustnego). Wszystko to mówiło się do magnetofonu umieszczonego w stole (egzamin odbywał się w laboratorium językowym)... jednocześnie z ok. 40 innymi osobami, bo cała sala była zapełniona zdającymi i oczywiście wszyscy musieli się nagrywać jednocześnie.

HSK, jak każdy egzamin "na certyfikat", nie sprawdza poziomu znajomości języka, lecz - jak zauważył słusznie Włodek - poziom techniki rozwiązywania tego rodzaju testów. Prawdą jest także, że jest został on opracowany z myślą o Azjatach, w związku z czym umiejętności językowe np. Europejczyków bada skrajnie nierzetelnie (mówię to z perspektywy kilkuletniego doświadczenia w dydaktyce języków obcych, w tym chińskiego).

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
12 年 1 周 前 #400 homikus
Replied by homikus on topic Odp: HSK
Moje zajęcia na uniwersytecie w Chinach miały podobno na celu przede wszystkim przygotowanie nas do HSK, choć nie pamiętam, który poziom starali nam się wcisnąć nauczyciele, ale chyba to był jednak zhongji.

I na pewno nie zapomnę jednego. Szanowna nasza pani wykładowczyni miała bzika na punkcie chengyu, z zajęć na zajęcia wkuwaliśmy po kilkanaście albo i kilkadziesiąt, potem głównie z nich nas sprawdzała. Były oczywiście i inne zagadnienia, jak na przykład użycie słów zbliżonych znaczeniowo (to drugi jej konik).

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
12 年 5 天 前 #447 Michal Wolodyjowski
Replied by Michal Wolodyjowski on topic Odp: HSK
Zaden pracodawca mnie nigdy o ten egzamin nie zapytal. Wystarcza, ze stwierdza, ze faktycznie mowie i pisze po chinsku.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

创建页面时间:0.219秒
核心: Kunena 论坛