Kolejność lini przy pisaniu znaków

More
6 年 1 个月 前 - 6 年 1 个月 前 #6145 Maia
Od początku roku szkolnego uczę się chińskiego (w szkole, z native speakerem), i generalnie idzie mi przyzwoicie, oprócz tonów których za żadne skarby nie potrafię z siebie wydobyć oraz kolejności rysowania linii przy pisaniu znaków. Dlatego też chciałabym się dowiedzieć od zacnego grona forumowego czy kolejność w której piszemy znak jest naprawdę taka niezmiernie ważna, jeżeli nie używamy pędzelka tylko ołówek.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź :)


"Tak, jestem tylko wędrowcem, pielgrzymem na ziemi. A wy- czyż jesteście czymś więcej?"- J.Goethe w "Cierpieniach młodego Wertera"
Last edit: 6 年 1 个月 前 by .

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
6 年 1 个月 前 #6146 achinger
Kolejność pisania kresek jest ważna, bo:
  • Łatwiej jest zapamiętać z czego składa się znak.
  • Po pewnym okresie ćwiczeń, pisząc w poprawnej kolejności, pisze się po prostu szybciej.
  • Jeżeli korzystasz z komputera przy pisaniu znaków, a twój system wprowadzania znaków oparty jest nie na pinyin tylko na kolejności kresek, to lepiej znać poprawną kolejność.
  • Przy odczytywaniu pisma napisanego ręcznie przez inną osobę, masz większe szanse na prawidłowe odczytanie znaku, znając kolejność kresek.

Nie przejmuj się, jeżeli od czasu do czasu popełniasz błędy, albo nie zawsze wiesz jak napisać prawidłowo znak. To przychodzi z czasem, zupełnie tak jak w naszej pierwszej klasie nauka alfabetu (w przypadku chińskiego ten proces jednak prawie nigdy się nie kończy).

P.S. Zapewne nauczyciel(ka) poinformowała was o tej generalnej zasadzie, że znaki piszemy od góry do dołu i od lewej do prawej.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
6 年 1 个月 前 #6157 Maia
Dziękuję bardzo :)

Tak, poinformowała. Co więcej bardzo się stara ułatwić nam zapamiętanie wszystkiego wymyślając całą masę rymowanek i wierszyków, ale ja chyba po prostu muszę przestać demonizować kolejność kresek i po prostu zacząć przestrzegać zasad :)

"Tak, jestem tylko wędrowcem, pielgrzymem na ziemi. A wy- czyż jesteście czymś więcej?"- J.Goethe w "Cierpieniach młodego Wertera"

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
6 年 1 个月 前 #6158 ril
Do ćwiczenia tonów mogę polecić grę Penyo Pal na Androida i iPhone: itunes.apple.com/pl/app/learn-mandarin-p...nce/id550378767?mt=8

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
4 年 10 个月 前 #7039 Chrisstello
Sam na początku ignorowałem kolejność kresek. Uważałem, że najważniejszy jest ostateczny wygląd znaku, a nie sposób jego pisania. Skutkiem tego była straszliwie oporna nauka pisowni. Opanowanie kilku nowych "krzaczków" zajmowało mi około tygodnia.
Wtedy dowiedziałem się, jak ważne jest właściwe stawianie kresek. Odkryłem, że wszystkie chińskie słowniki (zarówno te internetowe, jaki i papierowe) opierają się na niezmiennych od wielu lat zasadach pisowni. To był właściwy moment, aby reaktywować naukę. Pomógł mi w tym serwis internetowy --> http://www.yellowbridge.com/chinese/dictionary.php . Ten słownik oferował wszystko, co potrzebne było do nauki pisania znaków - zapis pinyin, przykładowe zdania, kolejność kresek, wymowę i znaczenie. Dzięki niemu poznałem i doceniłem największe osiągnięcie cywilizacyjne Chińczyków, jakim jest pismo.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
4 年 10 个月 前 - 4 年 10 个月 前 #7059 ximinez
To co powiedział JNP cesarz achinger! Od siebie dodam tylko, że szybkość pisania staje się z czasem kluczowym zagadnieniem i prawidłowa kolejność kresek jest jeżeli nie niezbędna, to przynajmniej cholernie pomocna w bystrym, przystoynym y akuratnym skrybowaniu.
Last edit: 4 年 10 个月 前 by ximinez.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

创建页面时间:0.211秒
核心: Kunena 论坛